Ultra Artırılmış Sanal Gerçeklik

18 Flares Twitter 15 Facebook 3 LinkedIn 0 18 Flares ×

Google’ın Project Glass‘ı açıklamasıyla gelecek ütopyalarında büyük değişiklikler oldu. Artık 10 sene içinde bu projenin hepimizi başka bir yaşam formuna sürükleyeceğini tahmin ediyoruz. Glass projesiyle ilgili son durum 2013 yılında piyasaya sürüleceği ve fiyatının 1500 dolar civarında olacağı yönünde. Projenin açıklanmasından bu yana Google CEO’su Sergey Brin gözlükleri gözünden çıkarmıyor. Bu konudaki bir başka gelişmede Apple’ın iGlass ismi için patent başvurusu yapmış olması.

Bütün bu gelişmeler olurken Kudüs’te iki öğrenci (Eran May-raz ve Daniel Lazo) bitirme projesi olarak aşağıdaki kısa filmi çekiyorlar. Film’de sanal gerçeklik teknolojisini çok üst safhada kullanabilen lenslerle yaşanan bir dünya var. Biz bu dünyada bir flört hikayesi izliyoruz. Teknolojinin gelecekte böyle bir dünya sunup sunmayacağı henüz muamma.

Ayrıca teknoloji böyle bir imkan sunsa dahi insan zihninin çevreyi gözlemleyen ve yorumlayan bu teknolojiyi aynı hızda anlayabilmesinin nasıl mümkün olacağıda ayrı bir soru. Y kuşağı diye tanımlanan günümüz gençliğinin ‘multi tasking’ (çoklu işlem) kapasitelerinin önceki nesillere göre çok gelişmiş olduğunu düşünürsek, ileride bu hızda bir yaşam çokta imkansız gözükmüyor. Hikayeyi gerçekleşebilir bir dünya sunduğu gerçeğiyle yorumlarsak oldukça yüksek gerilim sunuyor.

(Mini Not: Filmde kullanılan akışkan Van Gogh tablosu Starry Night adlı çalışmadan adapte edilmiş.)

Kaynak: UltraLinx

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Author

sanat yönetmeni. reklamcı insanı. animasyon bağımlısı. hah-tv yaratıcısı.

One comment

  • Böyle bir gelecek çok da uzak olmasa gerek.Teknoloji çok hızlı ilerliyor.Video çok kaliteli olmuş.Bitirme projesi değil sanki kaliteli bir ajansın işi gibi duruyor.

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 Flares Twitter 15 Facebook 3 LinkedIn 0 18 Flares ×