Twitter’ın Kaybedenler Kulübü

7 Flares Twitter 4 Facebook 2 LinkedIn 1 7 Flares ×

Hatırlayacağınız üzere Twitter, geçtiğimiz günlerde aktif olmayan kullanıcılara yönelik bir operasyon gerçekleştirmişti. Amaç, aktif olmayan veya sahte olduğu düşünülen bu kullanıcıları sistemden kaldırarak Twitter’ı rahatlatmaktı. Bu operasyon sonucunda pek çok ünlü isim ve Twitter fenomeninin takipçi sayılarında ciddi düşüşler yaşandı.

Insight Radar’ın derlediği verileri DF İstanbul görselleştirerek bir infografik yarattı. Türkiye’de kaybedilen toplam takipçi sayısının 4.4 milyon olması gibi çılgın bir gerçekle karşı karşıyayız.

kaybedenler_kulubu

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Author

sanat yönetmeni. reklamcı insanı. animasyon bağımlısı. hah-tv yaratıcısı.

4 comments

  • Twitter’ın bu hamlesine karşılık sahte hesapların pasifliğini robot kod bazlı metodla halleden yöntemler çıkabilir! Twitter bu aşamada ne yapar onu bilemiyorum ama bir B planı vardır tabii ki… Şimdiye kadar kod bazlı yöntemlerin çıkmamasının sebebi Twitter pasif hesaplara dokunmadığı içindi

    Aslında pasif hesaplardan çok daha da önemlisi konuşulan konunun hep “takipçi sayısı” üzerinden olması.. Atılan tweet’lerin popülerliğinden bile daha önemli “takipçi sayısı”!

    “Şunun şu kadar takipçi sayısı var” gibi muhabbetler çok daha sık konuşulmaya ve/veya ilk o rakamlara göz atılmaya başlandı.

    Ben Twitter’da olmadığım için kuşbakışı konuşuyorum ama yine de “takipçi sayısı”nın bir çeşit “haz” duygusu yarattığını ve psikolojik kökende takip edilme isteğinin insanoğlunda son dönemlerde pik yaptığını söyleyebilirim.

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 Flares Twitter 4 Facebook 2 LinkedIn 1 7 Flares ×