Türkiye’nin Yeni Animasyon Merkezi

4 Flares Twitter 2 Facebook 1 animasyon-merkezi%2F&send=false&layout=button_count&width=120&show_faces=false&action=like&colorscheme=light&font&height=21" scrolling="no" frameborder="0" style="border:none; overflow:hidden; width:120px; height:21px;" allowTransparency="true"></iframe>"> LinkedIn 1 4 Flares ×

Geçtiğimiz hafta Eskişehir’den gelen haber Türk animasyon endüstrisinin geleceği için heyecan yaratıyor.

Anadolu Üniversitesi Çizgi Film (animasyon) bölümünün animasyon profesyoneli yetiştirme açısından ender başarılı kurumlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Bölüm başkanı Doç. Fethi Kaba yaptığı açıklama ile Eskişehir’i sinema sektörü için cazibe merkezi haline getirmek istediklerini söylüyor.

anadolu_universitesi_fethi_kaba_animasyon

Ülkemizde bu sektörün ne kadar gelişmediğinden şikayet edip dursakta günümüzde görsel efekt – animasyon içermeyen her hangi bir film ya da dizi olmadığını da biliyoruz. Görsel efekt ve animasyon artık bu sektörün vazgeçilmez bir parçası. Yalnız bu konuda kayda değer işler yapmak için daha büyük yatırımlara ve araştırma bütçelerine ihtiyaç var.

Anadolu Üniversitesi ise bu açığı kapatmak ve sektörün gelişmesine yardımcı olmak için 1.4 milyon TL’lik bir bütçe ayıracak ve bir Ar-Ge merkezi kuracak. Bütçenin sinema sektörü geneline baktığımızda çok yüksek olmadığı düşünülebilir. (Kıstas olması için örnek verecek olursak Muhteşem Yüzyıl’daki 17 dakikalık bir savaş sahnesinin görsel efektleri için 850 bin tl harcanmış) Ama bir üniversitenin bu projeye böyle bir yatırım yapmasının kesinlikle küçümsenecek bir durum olmadığının da altını çizelim.

Çizgi Film (Animasyon) Ar-Ge Merkezi içerisinde Green Screen Stüdyosu, Motion Capture Stüdyosu ve Cintiq Atölyesi yer alacak. Kiralama veya çeşitli ortaklık sistemleriyle dileyenler bu alanları kullanılabilecek. Projenin ihale süreci başlamış, yani gerçekleşmesi için çok uzun süre beklememize gerek yok. Bu merkezden çıkacak işleri izleyebileceğimiz günleri merakla bekliyoruz.

 

Kaynak
animasyon-merkezi/" layout="button_count" width="450" show_faces="false" share="true">

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Author

sanat yönetmeni. reklamcı insanı. animasyon bağımlısı. hah-tv yaratıcısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Flares Twitter 2 Facebook 1 LinkedIn 1 4 Flares ×