The Blue Umbrella

10 Flares Twitter 5 Facebook 4 LinkedIn 1 10 Flares ×

Monster University bu hafta vizyona girdi. Filmi sinemada izlemek isteyenleri kısa bir sürpriz bekliyor.

THE BLUE UMBRELLA

Pixar’ın son kısa filmi ‘the Blue Umbrella’nın ilk fragmanı altı ay önce yayınlanmıştı. Sonra film tamamlanınca hiç bir kaynaktan paylaşılmadı. Ben de unutmuştum zaten. Daha sonra Monster University’nin öncesinde karşıma çıktı bir anda. Disney uzun metrajın önüne kısa film bağlama işini ilk kez yapmıyor. Daha önce de Wreck it Ralph‘in önünden Paperman’i yayınlamışlardı. Velhasıl güzel hareket, destekliyoruz, devamını bekliyoruz.

Açıkçası film beni şaşırttı. Hikaye anlamında söylemiyorum klasik ama iyi kurgulanmış bir Pixar hikayesi. Ancak animasyon tekniği açısından Pixar’ın genelde tercih etmediği hatta bilerek ve isteyerek karikatürize ettiği dünyaların aksine bu film için ultra gerçekçi bir dünya yaratılmış. Yalnız ultra gerçekçi tanımının tam anlamıyla hakkını veriyor. Bazı özel projelerin dışında görmeye alışık olmadığımız kalitede. Yukarıda ve aşağıdaki screenshot’lardan ne demek istediğimi anlayabilirsiniz.

Görsel anlatım hakkında takıldığım tek bir nokta var. Takıntı derecesinde iyi hazırlanmış gerçekçi görüntülerin yanında şemsiye kaş göz çizerek karakter yaratmak… İşte bunu bir yere koyamadım. Filmde yer alan tüm mekanları, objeleri formuyla oynayarak karaktere çeviren güç buna yetememiş mi?

THE BLUE UMBRELLA

Filmden çıktıktan sonra eve geldim. Dedim hemen hakkında bir şeyler yazıp filmi paylaşayım. O da nesi? Film online olarak yayınlanmamış. Mantığımın durduğu noktalardan biri de bu. 7 dakikalık kısa film yapıyorsun. Bunu ticari bir beklenti içinde olmadan yapıyorsun. Tek beklentin filmden ödül toplamak olabilir. Bunun dışında Pixar gibi firmalar için kısa filmler prestij kaynağıdır. O kadar. E o zaman neden online değil? Yaptığın işi herkes tarafından ulaşılabilir yapıp marka değerini artırmak varken filmi saklamak nedir? Büyük ihtimalle bir kaç özel gösterimi yapılacak ve MU’nun önünde yayınlamak gibi ‘bonus’ film muamelesi görecek.  Ben bunu özellikle bu çağda bencillik olarak görüyorum. Paylaş kardeşim şunu!

Fragman

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Author

sanat yönetmeni. reklamcı insanı. animasyon bağımlısı. hah-tv yaratıcısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 Flares Twitter 5 Facebook 4 LinkedIn 1 10 Flares ×