Sosyal Medya – Finans Sektörü Buluşması

17 Flares Twitter 8 Facebook 6 LinkedIn 3 17 Flares ×

3 Eylül’de gerçekleştirilen Boomads organizasyonuna katılma fırsatı buldum. Boomads Sektör Buluşmaları başlığı altında yılda bir kaç kez bu tarz organizasyonlar düzenliyor ve belli sektörlerle bumerang blogger’larını bir araya getiriyor. Finans sektörü buluşması’ndan dikkat çeken bazı noktaları bu yazıda derleyeceğim.

boomads_finans2

Öncelikle ilk gözüme çarpan finans ve bankacılık sektörü için sosyal medyanın halen evrimini tamamlamamış olduğu. Daha doğrusu bu sektör sosyal medyayı bireysel anlamda halen kullanamıyor. Örneğin Türkiye’de finans blogu sayısı çok az. Varolan bloglar da daha çok haber portalına benzer yapılar. Hem küçük hem de büyük yatırımcılar için yorum yapan, tavsiye veren etkili bir blogger yok. Gerçi sektöre tam hakim olmasamda bizde bu anlamda etkili bir köşe yazarı da yok sanırım.

Yani finansa ilgisi olanların ya da finans profesyonellerinin blog dünyasına adım atmaları için doğru zaman çünkü finans bloggerlığı açık pazar halinde. Belki ihtiyaç yok gibi düşünebilirsiniz ancak böyle niş pazarlarda ihtiyacın olduğu ancak biri liderlik ettikten sonra anlaşılabiliyor. Sonuç olarak niyetiniz varsa gecikmeden başlayın derim. Bu organizasyonunda bu alanın gelişimine katkı sağlamak için yapıldığını düşünüyorum.

Konuşmalara gelecek olursak: Bumerang ekibinden Haymi Behar’ın açılışından sonra ilk konuşma Finansbank Genel Müdür Yardımcısı Kunter Kutluay’a aitti. Kuntuay’ın sunumu bence günün en önemli içeriğine sahipti. Çünkü bizlere bankacılık sektörünün konuya nasıl baktığını özetliyordu.

Finansbank dijital reklamcılık adına aklınıza gelen bütün alanlarda bulunuyor. Ancak yinede geleneksel medyaya oranla sosyal medyaya ayırdığı reklam bütçesinin çok komik olduğunu kabul ediyorlar. Aşağıda finansbank’ın dijital bankacılığa bakışı hakkında fikir verebilecek bir kaç slaytı görebilirsiniz.

boomads_finans7

Kutluay sunumu sırasında bir dönem çok gündeme getirilen facebook bankacılığına da değindi. İlk günden beri bu konuyu anlamsız bulduklarını internet bankacılığı varken facebook bankacılığının gereksiz, güvensiz ve gelip geçici olduğunu belirtti. Bu görüşe katılmamak elde değil. Zaten şu an diğer bankaların bu projelerini rafa kaldırdıkları bilgisini paylaştı.

Kutluay sunumunun sonlarına doğru açık bir şekilde bankacılık sektörü için content marketing’in çok anlamlı olmadığını düşündüklerini söyledi. Söylediğine göre bankacılık için verilecek çok fazla içerik yokmuş. Gerekli içeriği de zaten kurumun web sitesinde paylaşıyorlarmış. Açıkçası ben bu düşünceyi çok yerli bulamıyorum. Konu ne olursa olsun içerik doğru bir şekilde kurgulanırsa hem faydalı hem de paylaşıma açık olabilir. Burdan da ciddi bir reklam alanı yaratılabilir.

boomads_finans3

Günün ikinci sunumu Boomads Reklam Satış Yönetmeni Irmak Handan’a aitti. Boomads içinde bloggerları 7 kategoriye ayırdıklarını ve müşterileri için hedef kitle seçimlerini bu planlama üzerinden yaptıklarını anlattı. Hedef kitle seçimi ile ilgili olarak markaların sadece kendi kategorilerine değil hedef kitlesine uyan diğer blogları da göz önünde bulundurmaları gerektiğinden bahsedildi. Yani bir giyim firması sadece moda bloglarına değil kendi hedef kitlesine hitap eden her blogu reklam aracı olarak kullanabilir.

boomads_finans4

Günün son sunumu ‘kimin söylediği çok farkeder’ başlığıyla MobiWan Genel Müdürü İsmail Özdemir tarafından gerçekleştirildi. Genel olarak finans sektörünün blog dünyası tarafından nasıl kullanılabileceğinden çeşitli örneklerle bahsetti. Özdemir’in değindiği önemli bir nokta ise Boomads reklamlarının diğer web reklamlarına göre daha uzun ömürlü olduğu SEO etkisinin faydaları idi. Normal google’a 5tl reklam verdiğinizde paranız bittiğinde reklamda bitiyor. Boomads’de ise verdiğiniz reklam yıllar sonra bile karşınıza çıkabiliyor.

Bumerang ekibine bize bu etkinlikte yer ayırdıkları için teşekkür ediyoruz.

 

-1

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Author

sanat yönetmeni. reklamcı insanı. animasyon bağımlısı. hah-tv yaratıcısı.

One comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 Flares Twitter 8 Facebook 6 LinkedIn 3 17 Flares ×