Shepard Fairey Uzay İstasyonu için Arma Tasarlıyor

5 Flares Twitter 3 Facebook 2 LinkedIn 0 5 Flares ×

Çağımızın sayılı tasarımcılarından gösterilen Shepard Fairey, Casis uzay istasyonu ARK1 görevi çalışanları için patch(arma) tasarladı. 

Shepard Fairey’i tüm dünya Obama’nın ilk seçim kampanyası için tasarladığı ‘HOPE’ posteri ile tanıdı. Obama kampanyasında posterin etkili olduğu herkes tarafından kabul edilen bir gerçek. Ancak Shepard’ın bundan önceki simgeleşmiş tasarımı OBEY (itaat et), tasarım dünyası için Obama çalışması kadar önemsenen bir iş. Tasarımcının dünyanın bir çok yerine sticker’lar ve dev posterlerle uygulayarak tanıttığı OBEY söylemi bir sistem eleştirisi olarak kabul edildi. (Hatta bir dönem Disko Kralı jeneriğinde de kulanılan Consume, Obey, Die sözlerinin bu işten ilham aldığını söylemek yanlış olmaz). Tasarımcı bu üne kavuştuktan sonra Bant dergisi için bir de Atatürk illüstrasyonu hazırlamıştı.

shepard_fairey_iconic_posters

İllüstratör Engin Öztekin’in Obey tasarımına gönderme yapan bir yerli bir ‘Abey’ tasarımı var. Görmeden geçmeyiniz. Buradan.

İyi bir tasarım üretmek zor olsa da bir çok kişi tarafından yapılabilen bir iştir ama ikon haline gelecek tasarım üretmek bambaşka bir uzmanlık ve yetenek gerektiriyor. Shepard Fairey’in tasarımlarını diğer işlerden ayıran en büyük özelliği de yaptığı işlerin ikon haline gelmesi.

Bu kadar büyük işlere imza atmış ve dünyanın tamamı tarafından kabul görmüş biri için yeni bir tasarım işi çok heyecan uyandıracak bir şey değildir. Ancak Shepard Fairey için bile heyecan verici işler olabiliyor. Örneğin Casis Uluslararası Uzay İstasyonu yeni bir görev için ondan ondan yeni bir patch tasarlamasını istiyor. Tasarımcının hazırladığı armayı ve çalışmanın hikayesini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

shepard_fairey_mission_patch01

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Author

sanat yönetmeni. reklamcı insanı. animasyon bağımlısı. hah-tv yaratıcısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 Flares Twitter 3 Facebook 2 LinkedIn 0 5 Flares ×