SAE İstanbul – Röportaj

49 Flares Twitter 5 Facebook 43 LinkedIn 1 49 Flares ×

SAE Institute 1976 yılında Avusturalya Sydney’de kurulmuş 2009 yılından bu yana İstanbul’da da hizmet veren ‘ses mühendisliği’ ve ‘film-animasyon’ konularında uzman bir eğitim kurumu.  Okulun Dijital Film ve Animasyon bölüm başkanı Oytun Kal ile SAE İstanbul ve animasyon sektörü hakkında güzel bir söyleşi gerçekleştirdik. Bizi kırmayıp sorularımızı cevapladığı için kendisine teşekkür ediyoruz.

SAE_istanbul_animasyon2

Okul hakkında daha detaylı bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca okulun oldukça aktif kullandığı bir youtube hesabı var, incelemenizi tavsiye ederim.

SAE İstanbul’un tercih edilme sebepleri sizce nedendir?

SAE Institute dünyanın pek çok yerindeki şubelerinde uzun yıllardır büyük başarılarılarla devam ettirdiği uygulama ağırlıklı eğitim anlayışını İstanbul’a taşıyan bir medya eğitim kurumu. Hem Digital Film & Animation, hem de Ses mühendisliği bölümlerindeki öğrencilerimiz sektörün profesyonel ihtiyaçlarına dair net bilgiler edinerek, henüz eğitimleri sırasında önemli eserler ortaya koymaya başlıyorlar. Ayrıca SAE Istanbul’dan mezun olan öğrencilerimiz, eğitimlerine yurtdışındaki şubelerimizde devam ettikleri takdirde, İngiltere’nin önemli üniversitelerinden Middlesex University’nin işbirliği ile uluslararası geçerliliği olan bir lisans (Bachelor of Arts/Science) veya yüksek lisans (Masters) diploması edinme hakkı da kazanıyorlar. Bunun yanı sıra tüm mezunlarımız SAE mezunlar birliğine dahil olarak dünyanın farklı yerlerinden SAE mezunlarıyla iletişim kurma, ortak projeler üretme imkanını da elde ediyorlar.

Animasyon eğitimi Türkiye çerçevesinde baktığımızda bilinen ve rağbet gören bir alan mı?

Türkiye’de animasyon yapımına dair ilgi giderek artıyor. Hiç kuşkuşuz teknolojinin ucuzlaması ve internet üzerinden bilgi paylaşımının hızlanması bunun temel sebeplerinden. Fakat bu yüksek bilgi paylaşımı aynı zamanda ciddi bir bilgi kirliliği manasına da geliyor. SAE Istanbul’un en önemli amaçlarından bir tanesi de, öğrencilerimizin çabalarının karşılığını sanatsal ve ekonomik anlamda görebilmeleri adına doğru bilgilere, konunun uzmanı eğitmenlerimiz aracılığıyla kısa zamanda ulaşmalarını sağlamak. Bizim gibi yol gösteren eğitim kurumları sayesinde Türkiye’den de dünya standartlarında animasyon, sinema ve hatta oyun projelerinin ortaya çıkabileceğine gönülden inanıyoruz ve çalışmalarımızı bu yönde devam ettiriyoruz.

Eğitim programlarınız teknik ve program bilgisi üzerine mi dayalı yoksa sanat eğitimlerini de barındırıyor mu?

Eğitim programımız dahilinde öğrencilerimiz Adobe, Autodesk, Avid, The Foundry gibi dünyanın en büyük görsel ve işitsel alanlar için yazılım üreten firmalarının pek çok kurgu, compositing, görsel efekt, modelleme, rigging, texturing, animasyon yapma araçlarına dair bilgi edinme imkanına sahip. Fakat sadece teknik bilgiden ibaret bir eğitimin, sanatsal üretim açısıdan eksik kalacağının bilinciyle hazırlanan Digital Film & Animation programımız dahilinde öğrencilerimiz videoart, ışık ve renk, film analizi, film dilinin grameri, montaj teorisi, dramaturji, senaryo, temel çizim, Dünya ve Türkiye sinema tarihi gibi onları sanatsal açıdan da besleyecek derslere katılmakla yükümlüler. Müfredat dahilimizdeki derslerin yanı sıra SAE Istanbul, öğrencilerini sektörün uzman isimleriyle sıklıkla biraraya getirdiği seminerler ve workshoplarla da destekleyen bir kurum.

Eğitimleriniz ne kadar sürede tamamlanıyor?

SAE İstanbul’da şu an devam eden Ses Mühendisliği ve Dijital Film & Animasyon programlarımız tam zamanlı (1 yıl) veya yarı zamanlı (2 yıl) olarak şekillendirilmiştir. Tam zamanlı eğitim, haftada 10 saat teori ve ortalama 25 saat uygulama şeklinde gerçekleşirken, özellikle çalışan ya da farklı bir alanda da öğrenimine devam eden öğrenciler için düşünülmüş olan yarı zamanlı eğitimlerde haftada 5 saat teori, ortalama 15 saat de uygulama öngörülmektedir.

SAE_istanbul_animasyon1

Bir öğrencinin SAE’den mezun olabilmesi için (sektörel açıdan düşünürsek) hangi aşamaya gelmesi gerekiyor?

Digital Film & Animation programımızdan mezun olmak isteyen bir öğrencimizin öncelikli olarak photoshop, videoart, senaryo, compositing, 3d modelleme, 3d animasyon, müzik videosu yapımı, belgesel, reklam, kısa film ve bitirme prodüksiyonu gibi uygulama ödevlerini kendisine belirtilen teknik kriterlere uygun olarak teslim etmesi bekleniyor. Bu çalışmaları başarıyla tamamlayan bir öğrencimiz, okul sonrasındaki iş başvurularında da kullanabileceği zengin bir portfolyo sahibi oluyor.

Uygulama ödevlerinin yanı sıra öğrencilerimiz eğitimleri sırasında 4 adet pratik ( kurgu, kamera & ışık, 3d modelleme, compositing) ve 3 adet teori testlerine de giriyorlar. Tüm bu aşamalardan sonra bitirme pratik ve teori testlerini de başarıyla geçen öğrencilerimiz uluslararası geçerliliği olan SAE diplomasını alma hakkını kazanıyor. Arzu eden mezunlarımız eğitimlerine yurtdışındaki şubelerimizde bir süre daha devam ederek, üniversite lisans (Bachelor of Arts/Science) veya yüksek lisans (Masters) diploması sahibi olma imkanına da sahip.

SAE İstanbul mezunlarından Sayat Ayık’ın sanat yönetmenliğini yaptığı Mercedes-Benz reklamı:

Öğrencileriniz eğitim sonrası hangi sektörlere yöneliyorlar ve işe başladıklarında uzmanlık seviyeleri ne oluyor?

Öğrencilerimiz SAE Istanbul sırasındaki eğitimleri sırasında uzmanlaşmak istedikleri alanları keşfetmeye başlıyorlar. Digital Film & Animation programı mezunlarımızın yönetmen, kurgucu, görüntü yönetmeni, özel efekt tasarımcısı, color grader, 2d ve 3d animasyoncu olarak partnerlik anlaşması yürüttüğümüz 1000Volt, ABT, Sinefekt gibi önemli post prodüksiyon firmalarında işe başladıklarını görmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Sadece mezunlarımıza değil, eğitimleri devam etmekte olan öğrencilerimize de partnerlerimizden İstanbul Modern ve Babylon gibi firmaların çekim ve kurgu ihtiyaçları halinde pek çok staj ve iş imkanı sunuyoruz.

Öğrencilerimizin uzmanlık seviyeleri onların eğitimleri sırasında gösterdikleri emekle doğru orantılı olarak değişiklik gösterebiliyor. Tüm öğrencilerimizin bu denli hızlı değişiklikler gösteren sektörlerde yüksek başarılar elde etmeleri için yaşam boyu öğrenmeye devam etmeleri gerekliliğini her zaman vurguluyoruz.

Eğitmenleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?  

Bölüm sorumlusu olarak uzun yıllar Almanya’da çeşitli yapımlarda yapım asistanlığı, yürütücü yapımcılık gibi görevler üstlendikten sonra görsel alanlardaki teknik becerilerimi de geliştirmek amacıyla SAE Berlin’deki eğitimime başladım. 2008 yılındaki mezuniyetimden sonra Türkiye’de çeşitli yapımlarda yapımcılık, kameramanlık, kurgu operatörlüğü ve görsel efekt tasarımı gibi görevler almaya devam ederken, Ankara’da film yapımı eğitmenliğine başladım. Yaklaşık 1,5 senedir SAE Istanbul’da Digital Film & Animasyon bölümünde program koordinatörlüğü ve eğitmenlik yapıyorum. SAE İstanbul’daki diğer eğitmenlerimiz de hem akademik, hem de sektörel üretim anlamında önemli başarılara imza atmış, kazandığı tecrübeleri öğrencilerimizle paylaşmaktan keyif alan çok değerli arkadaşlarımız. Türkiye’nin önemli belgeselcilerinden Rüya Köksal, yönetmen ve post-production sorumlusu Sedat Yılmaz, klip yönetmeni Gökçe Pehlivanoğlu, yönetmen Serkan Acar, sanat yönetmeni Serdar Yılmaz, 3D animasyon uzmanı Ertürk Buluç bu isimlerden sadece bir kaçı.

Ayrıca SAE İstanbul’u daha yakından tanımak isteyenler için 15 Şubat ve 15 Mart’ta tanıtım günleri gerçekleştireceğiz. Katılımcılar SAE eğitim konsepti, eğitim programları, stüdyo ve iş istasyonları hakkında detaylı bilgi edinebiliyor, eğitmenlerle tanışıp sorularına yanıt bulabiliyor, gün içinde düzenlenen etkinliklere katılabiliyor ve merak ettikleri her konuyu danışabiliyorlar. SAE İstanbul ve etkinlikler hakkında bilgi için:

SAE İstanbul Resmi Web Sitesi: https://istanbul.sae.edu
SAE İstanbul Tanıtım Günleri: http://istanbul.sae.edu/tr/news/10369
Facebook: https://www.facebook.com/saeistanbul
Twitter: https://twitter.com/SAE_Istanbul

Öğrencilerimizin çalışmalarından örnekler için:
Youtube: http://www.youtube.com/user/istanbulsae
Soundcloud: https://soundcloud.com/sae-istanbul

İlginizi çekebilir: Röportaj / Kalpazan Animasyon Stüdyosu

SAE_istanbul_animasyon3

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Author

sanat yönetmeni. reklamcı insanı. animasyon bağımlısı. hah-tv yaratıcısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

49 Flares Twitter 5 Facebook 43 LinkedIn 1 49 Flares ×