RSO – Not Defteri

5 Flares Twitter 3 Facebook 2 LinkedIn 0 5 Flares ×

HAHtv’yi tek başıma yönetiyor olsam da blogu kişisel bir blog yerine sektörel-profesyonel blog olarak tutmaya çalışıyorum. Bu amaçla kişisel bir şeyler paylaşmak istediğimde de kendimi durduruyorum. Kasım itibariyle kişisel bir bölüm yaratıp en azından aylık olarak kendime bir yer açmaya karar verdim. Sonuç olarak ‘Not Defteri’ başlığı altında birbirinden bağımsız genel ya da kişisel bir çok konu hakkında birşeyler karalıyor olacağım.

• Son dönemde en çok zamanımı çalan şey Freddiew’in youtube kanalı oldu. Eğer görsel efektlere meraklıysanız kesinlikle incelemelisiniz. (En azından kedili bebekli videolarla zaman öldürmekten daha iyidir) Aklınıza gelebilecek tüm aksiyon klişeleriyle dalga geçen bu adam hazırladığı videolar için cidden çok uğraşıyor. Çıkan işlerin kalitesi de zaten ortada. Freddie ve aynı kafada bir kaç kişinin oluşturduğu RocketJump adlı bir siteleri var. RocketJump’ı fps oyunlarında yükseğe zıplamak için kullanılan bir teknik olarak tanımlıyorlar. Half-life oynayanlar hatırlayacaktır. Yüksek bir noktaya çıkmak için merdiven kullanmak yerine olduğunuz yerde zıplayıp kendi ayağınıza ateş ederek hızla ulaşabiliyorduk. Başarılı bir isim olmuş…

• Benzer mantıkla yaratılmış bir isim de biz de var: TersNinja. Aksiyon filmlerinde ana karakter aynı anda ne kadar fazla ninjayla karşılaşırsa o kadar çabuk kurtulur. İşte buna TersNinja deniyor.

• Sanırım ben de ‘apple fan’ diye tabir edilen kategorideyim ve bir iPhone kullanıcısı olarak her fırsatta zevkle Samsung ve android’le dalga geçiyorum. Ne kadar dalga geçsemde şöyle bir gerçeği farkettim. iPhone kullanmasaydım kesinlikle Samsung alırdım. Bu iPhone’cu – Samsung-cu sürtüşmesine rağmen bence iki tarafta diğerine ciddi saygı duyuyor. Diğer markaları kimse kale almıyor zaten. (Bir de hala ‘neden blackberry kullanıyorsun‘ sorusuna ‘ama ben çok mail alıp, gönderiyorum’ diye cevap verenler var. Akılları zarar.)

• Snoop Dogg’un son Adidas reklamındaki animasyona bayıldım. Çok temiz iş. Bu arada Snoop Dogg adını Snoop Lion olarak değiştirmiş. Dogg isminde kendiyle dalga geçen esprili bi hava vardı. Lion ise böyle bi kendini beğenmiş, bi artist, bi ukala bişey… Hiç sevmedim.

• Eski arabam emekliye çıkmak üzereydi ki geçen ay sattım ve bir süredir araba arıyorum. Bu süreçte sokakta gördüğüm her aracı hemen search etme alışkanlığı edindim. Ford, Opel ve Citroen markalarına sesleniyorum. Diğer bütün otomotiv firmalarının mobil siteleri var. Bir mobil site hazırlamak bu kadar zor olmamalı. Ayrıca bir otomobil firması da çıkıp düzgün bir ios uygulaması hazırlasın, söz ücretsiz tanıtımını yapacağım. 

AdamlarYapiyor (genellikle) cuma günleri bir anket yapıyor. Ne kadar sektörden soğuma katsayımı arttırsada keyifli geçiyor. Bi göz atıverin.

• Grafik Tasarım dergisinin son sayısında Barış Atiker’in yazdığı ‘Hareketli Grafiklerin Evrimi’ başlıklı bir yazı var. Animasyonların 80’lere kadar niye gelişmediğini sonrasında neler olduğunu özetlemiş. İlginizi çekebilir.

• Grafik Tasarım dergisi de bu ay 50. sayısına ulaşmış. Kutlamak lazım. Normalde dergi alma alışkanlığım ‘iki saat bekleyeceğim bari bir dergi alıyım, karıştırıp atarım’ şeklinde gerçekleşir. Devamlı takipçisi olmasam da bir tek GT’yi arşiv anlamında saklıyorum. Yalnız dergi ile ilgili kişisel görüşüm: akademik havadan biraz çıkması gerektiği yönünde. Yazıların içeriği değişmese de anlatım tarzları birazcık daha popüler ya da ilgi çekici olabilir.

• Metro ile çalışan motorsiklet gerçekmiş hakikaten: sermayeden yiyenler.

Taken 2‘yi izlemeyin, gerek yok. Filmden önce zaten bir beklentim yoktu ama ‘kapalı çarşının üstünde bikaç el bombası atacaklar, filmin sonunda da iyi adam kötü adamı affedecek ama kötü adam yine puştluk peşinde koşup sonunda ölecek’ diye film izlenmez. Şimdi bu yazdığıma spoiler falan denebilir ama filmi izlerseniz, ilk saniyesinden sonunda olacakları ezbere bildiğinizi farkedeceksiniz.

• İzleyecek film arıyorsanız Crank: High Voltage‘ı izleyin. İzlediysenizde tekrar izleyin (ben öyle yaptım). Video oyun kafasında, absürd, aksiyonun dibi. Daha ne olsun.

Fotoğraf: Marie Sturges

 

 

Author

sanat yönetmeni. reklamcı insanı. animasyon bağımlısı. hah-tv yaratıcısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 Flares Twitter 3 Facebook 2 LinkedIn 0 5 Flares ×