RSO Not Defteri [III]

7 Flares Twitter 5 Facebook 2 LinkedIn 0 7 Flares ×

‘Not defteri fikir içindir, sketchbook sanat.’

Bu yazı ay içinde tuttuğum ‘kişisel’ notların derlemesinden oluşmaktadır.

header01-1

• HAHtv’de resmi olarak bir yılı doldurduk. Blogun birinci yaşını bu yazı ile kutladık.

• Overrated Şirince

21 Aralık’ı atlattık. Saat 13:30’da Hürriyet konuyla ilgili ‘herşeye rağmen hayata devam’ diye başlık atmış. Anlaşılan cidden inanmışlar bir felaketin geldiğine.

Bir de Şirince olayı vardı ki akıllara zarar. Gazeteler 15 gün boyunca o kadar üstüne gitti ki bütün dünyanın orada toplandığına inandık. Köy evlerinde gecelik konaklama 5 bin tl, Tom Cruise bile geliyor, valilik olaya el koydu, jandarma alarma geçti vs. vs… Sonuç? Televizyonlar canlı yayın yaptı, gazeteler muhabir gönderdi, internet siteleri foto galeriler yayınladı.

Ancak ne tv’de ne de gazetelerde kayda değer bir görsel yer almadı. Dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama ortada izdiham falan yoktu. Bir kaç kişi toplanmış o kadar. O da büyük ihtimalle muhabir kalabalağından kaynaklandı.  (Evde parti versem o kadar insan bulurum) Uzun süredir bu kadar şişirilmiş bir haber görmüyorduk. Gördük, rahatladık.

• Storm is coming!

Bu ay neredeyse hiç film izleyemememe sebep olan takıntının adı Fringe. Daha önce çok konuşulmuştu fakat başlama fırsatı bulamamıştım. Doctor Who ve Person of Interest’te izleyecek bölüm kalmayınca bir bakayım dedim. Sonuç: 3 haftada 3 sezonu sindirdim. Halen izlemeyen varsa tavsiye ederim.

Fringe-fringe-8411518-1600-1200

Fringe izleyicisini sık sık ters köşeye yatıran bir dizi. Hem genel olay örgüsü hem de bölüm olayları klişe konular gibi başlayıp bambaşka noktalarda son buluyor. Bunun dışında paralel evren hadisesi o kadar güçlü kurgulanmış ki dizi neredeyse (benim listemde) Dr. Who’nun tahtına oturacak.

Dizi ve filmlere yerleştirilen subliminal mesajları yakalama konusunda 10 kaplan gücüne sahip olduğum için Fringe’in bende yeri ayrı. Gözcü(observer) yakalayacağım diye her kareyi ezberledim sayılır.

• Nostaljik

Snake aslında 30 yıllık bir oyun. Ancak efsane haline gelmesi hepinizin bildiği gibi nokia telefonlar ile oldu. Oyun şimdi de snake2k adıyla appstore’da. Bir çok akıllı telefonda oynanabilen oyun Nokia 3310 arayüzüyle hazırlanmış. Oynanabilirlik anlamında biraz problemli olsa da tuş takımının çıkardığı sesler bile aynen kopyalandığı için nostaljik anlamda etkili. Altta gördüğünüz fotoğraf ise bence kendi içinde bir hüzün barındırıyor. Sanırım Nokia için nostaljik bir obje olmaktan başka bir gelecek görülmüyor…

iphone_nokia-21

• It’s time to pay back!

Online dizi izleyen 1 değil 10 milyon kişi bulabilirim. Ne kadar telif hakları ihlali barındırıyor olursa olsun dizi izlemek için en mantıklı yöntem online dizi siteleri. Tahminim şu an Türkiye’de birkaç yüz dizi sitesi mevcuttur. Bir kaç büyük site bu iş için tam zamanlı personel bile barındırıyor.

Ben dizi izlemek için genelde dizimag.com‘u tercih ediyorum. Dizimag’in ekstrası part derdi yok, arşivi geniş ve bir de izlediğiniz bölümleri sizin için işaretliyor. Tavsiye ederim.
(it’s time to pay back! yazar burada diyor ki ‘siteyi bu kadar sömürdüm, bari minik bir tanıtım yazısı yazayım’)

• Öngörülemeyen Davranış

Telif hakları hikayesi kendi içinde bir paradoks durumunda. Şahsen telif haklarının önemine inansam da günümüz teknolojisine sahip insanlığın buna mantıklı bir çözüm bulamamasına inanamıyorum. Evet telif hakları sanatçıyı ve yapımcıyı daha fazlasını üretmeye teşvik eder. Ama artık bir çok durumda üretici-sanatçı bu illegal yollar olmadan (korsan mp3, dizi siteleri vs.) kitlesine ulaşamayacak durumda. Ve bu noktada tüm sorun üreticiden kaynaklanıyor.

Kendi pazarlamanız için çağa uygun yöntemler bulmak zorundasınız. Bunun çözümünü biyerleri kapatmakta, engellemekte aramak kadar da saçma bir yöntem olamaz.

Pazarlama anlamında bildiğimiz tek bir netlik var ‘tüketici davranışları öngörülemez’. 3 liralık bir içeceğe 25 lira öderken bir saniye bile düşünmeyen tüketici, belki aylarca kullanacağı bir mobil uygulama için 1 dolar vermekten kaçınabiliyor.

Demek istediğim, ürünün fiyatı, reklamı, pazarlama tekniği hep birlikte doğru kullanılırsa kimsenin telif falan derdi kalmaz. Amerika’da 90’lardan beri süren korsan mp3 probleminin çözümünün iTunes olması tamamen doğru bir pazarlama örneğidir.

Digiturk yıllarca bu sorunla uğraştı. Hatta bir dönem uzun süre Blogger’ı kapattırarak müthiş bir tepki topladı. Eğer Digiturk’un yerinde olsaydım ve korsan yayınla başa çıkamasaydım, ücretsiz internet yayınına başlardım. Hem bu şekilde tüketicinin sempatisini toplar hem de internet trafiğini kendi üstüme çekerek reklam geliri sağlardım.

Behzat Ç. ilk sezonunda düşük reytingler yüzünden yayından kaldırılma tehlikesiyle karşılaşmıştı. Sonrasında ortaya çıkan internet tepkisiyle bu karardan geri dönüldü. Çünkü dizi tv’den değil internetten izleniyordu. STARtv bu tepkilere aldırmayıp, gelir elde edemediği için diziyi sonlandırabilirdi. Kanal tepkileri dikkate aldığı için bugün efsane bir diziye sahip.

Bir çok kanal internet yayınları yüzünden problem yaşasada kendi web sitelerini bu iş için kullanmak ancak bu sene akıllarına gelebildi. Artık hepsinin bir internet yayını var ve tahminim bu işten iyi gelir elde ediyorlar. Demek ki yapımcıların tv’ye çıkıp ‘dizi severler dizileri tv’den izlemeli’ diye ağlaması gereksizmiş.

Doğuş grubu geçte olsa tvyo projesiyle bu alanda doğru bir iş yaptı. Tüm kanallarının dizi ve program arşivi artık internette. İnternet sitesi dışında ios ve android uygulamaları da bulunuyor. Bana kalırsa blackberry ve hatta nokia içinde uygulama hazırlamalılar çünkü yazının başında dediğim gibi ‘tüketici davranışları tahmin edilemez’. Sen tüketicinin ihtiyaç duyabileceği her alanda bulun, seni tercih edip etmemek tüketiciye kalsın.

 

‘Bu kadar okudum ama yetmedi’ mi diyorsunuz? Bir önceki yazı burada

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Author

sanat yönetmeni. reklamcı insanı. animasyon bağımlısı. hah-tv yaratıcısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 Flares Twitter 5 Facebook 2 LinkedIn 0 7 Flares ×