Richard Parker’ın Gerçekliği

7 Flares Twitter 6 Facebook 1 LinkedIn 0 7 Flares ×

Pi’nin Yaşamı başarılı bir film. Güçlü bir senaryoya ve inanılmaz görsellere sahip. Ancak filmden çıktığımda aklımda kalan tek soru ‘o kaplan gerçek miydi?‘ oldu.

lifeofpi-tiger

İzleyenler bilir, filmin %70’inde ekranda kaplan yer alıyor. Bende izlerken inatla 3d olduğunu yakalayabilecek bir yer aradım ve bulamadım. Bu kadar uzun planları gerçek bir kaplanla çekmek imkansız olmalıydı.  Ama 3d’de bir yerde kendini belli etmeliydi.

Bir kaç gün sonra aşağıdaki videoya rastladım. Sorularım cevabımı buldum diyebilirim. Kaplanın sandal üzerinde onlarca saatlik görüntüsünü çekip daha sonra aynı planları 3d olarak hazırlamışlar. Aynı sahnede devam eden planlarda hem gerçek görüntü hem de 3 boyutlu görüntü art arda kullanılmış.

Filmin görsel efekt süpervizörü Bill Westinhofer konuyla ilgili görsel efektler için gerçekcilik çıtasını oldukça yükseğe taşıdık. Gerçek görüntülerle harmanladığımız için tam anlamıyla hile yaptığımız da söylenemez’ diyor.

Bu tarz bir işte gerçekçilik kesinlikle çok ciddi bir konu. İzleyiciyi filmin havasına sokmak için hiç bir hata yapmamanız gerekiyor. Ve filmin ekibi bunun altından başarıyla kalkmış.

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Author

sanat yönetmeni. reklamcı insanı. animasyon bağımlısı. hah-tv yaratıcısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 Flares Twitter 6 Facebook 1 LinkedIn 0 7 Flares ×