QR Nedir? [QR for Dummies]

5 Flares Twitter 3 Facebook 2 LinkedIn 0 5 Flares ×

Günümüzde yayınlanan her 10 ilandan 1’inde artık qr koda rastlamak mümkün. Reklam dünyasının hızla kabul ettiği ve reklamlarda bir çok ekstra içerik sunmaya olanak sağlayan bu sistem hakkında konuya hakim olmayanlar için(for dummies tadında) bütün bilgileri toparlayalım.

QR (quick response) kod bir çeşit barkod sistemidir. İlk olarak 1994 yılında otomobil üretimi için kullanılmaya başlayan bu sistem 2010 yılı sonrasında mobil cihazların artmasıyla son kullanıcı tarafındanda kullanılmaya başlamıştır.

Bu kodları en basit anlamda içine metin saklanabilen görseller olarak tanımlayabiliriz. Minik bir qr kodun içine 7089 karakterlik bir metin sığdırmak mümkün. Böyle geniş bir karakter aralığı olunca da istediğiniz herhangi bir linki bu kodlar ile rahatça iletebilirsiniz. Bu sistem çok yeni olduğu ve bir çok insan tarafından bilinmediği için genel olarak sadece yaratıcı uygulamalarda ya da belli hedef kitleli işlerde tercih ediliyor.

QR Kod Nasıl Oluştulur?

QR kod üretmek için tek ihtiyacınız olan şey bir ‘qr generator’. Bunun için KAYWA ya da GOQR kullanabilirsiniz.  Linklerde yer alan kutucuklara istediğiniz metni ya da linki girerek kodunuzu oluşturabilirsiniz.

QR Kullanım Tüyoları

  • Kod ile gönderdiğiniz site mutlaka mobil uyumlu olmalıdır.
  • Gidilen sayfanın flash olması yapılabilecek en büyük hatalardan biri. iOs kullanan mobil cihazlar flash uygulamaları açmıyor, Android sistemler ise flash oynatırken oldukça zorlanıyor.
  • Eğer ilanın içeriği ile direkt alakası yoksa (yani sadece kurumun sitesine veya facebook sayfasına link veriyorsanız) kodu ilanın ortasına koymanıza gerek yok. Kibar olun kodu küçük  bir şekide kenarda kullanın. Kodu bir göresele giydirirken ya da kodun içine logo eklerken tarama süresini uzatmamaya özen gösterin.
  • Unutmayın kodun içine ne kadar uzun bir metin girerseniz o kadar kompleks bir kod yaratırsınız. Bunu engellemek için shortlink kullanmak akıllıca olabilir.
  • Bir sayfaya link verirken geçiş sayfası kullanarak qr’dan aldığınız trafiği de ölçebilirsiniz.

QR Kullanım Örnekleri – Türkiye

[vslider name=”QRilantr”]

 

QR Kullanım Örnekleri – Global

[vslider name=”QRilaneng”]

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Author

sanat yönetmeni. reklamcı insanı. animasyon bağımlısı. hah-tv yaratıcısı.

One comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 Flares Twitter 3 Facebook 2 LinkedIn 0 5 Flares ×