Plot Device ve Color Correction

12 Flares Twitter 9 Facebook 3 LinkedIn 0 12 Flares ×

(Önce filmi izleyip, yazıyı sonra okumanız tavsiye edilir.)

İnternetten alışveriş yaparken satış siteleri ‘Bu ürünü tercih edenlerin satın aldığı diğer ürünler’ diyerek bizi devamlı ekstra alışverişi yönlendirir. Kısa filmimizdeki ana karakterde Amazon’dan bir ürün alırken, bir ‘Plot Device’ önerisiyle karşılaşır ve sepete ekler. Plot Device üzerinde tek bir tuş olan bir cihazdır. Kahramanımız düğmeye basar ve gelsin uzay gemileri gitsin zombiler, ortamdan ortama koşar.

Bu filmin en büyük özelliği birkaç farklı kamera açısı ve dijital filtrelerle nasıl farklı sonuçlara ulaşabileceğimizi gösteriyor olması. Color Correction’ın (renk doğrulama ya da renk düzenleme) sinema için önemi tartışmasız çok büyüktür. Filmlerde sizi ‘o duyguyu çok iyi vermişler’ düşüncesine iten en büyük etkenlerden biridir Color Correction.

Kişisel görüşüm Türk sinema ve dizi sektörünün bu konuda çok kısır bir döngüde olduğu yönünde. Yıllardır sadece sarı filtrelerle sıcak görüntüler yakalamanın peşinde olan yönetmenlerimiz şimdide hep birlikte karar almış olmalılar ki mavi ağırlıklı filtrelere geçmiş durumdalar. Özet olarak Color Correction’ın en önemli püf noktası hangi etki için hangi filtreleri kullanacağını bilmektir.

[vslider name=”PlotDevice”]

2011 yapımı Limitless filmi konuyla alakalı çok iyi bir örnek oluşturmaktadır. Eddie Morra adlı karakter gizli ilacı içtikten sonra değişen şey sadece gözlerindeki canlılık değildir. Aynı zamanda filmin geneline hakim olan soğuk renkli filtre sarıya döner ve biz sadece görüntüyle ilacın etkisine şahit oluruz.

Kamera Arkası

Filmin yapımcısı Red Giant görsel efekt konusunda yazılım üreten bir firma. Aslında filmin yapılış amacı bu programları tanıtmak gibi gözüküyor. Aşağıda yer alan kamera arkasında filmde kullanılan tekniklerin çoğuna açıklık getirmişler. (Ayrıca şirketin web sitesinde vfx hakkında bir çok eğitsel video bulunuyor.)

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Author

sanat yönetmeni. reklamcı insanı. animasyon bağımlısı. hah-tv yaratıcısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 Flares Twitter 9 Facebook 3 LinkedIn 0 12 Flares ×