The Pixar Theory

26 Flares Twitter 12 Facebook 13 LinkedIn 1 26 Flares ×

Animasyon dünyası birkaç haftadır bu konuyu tartışıyor. Önce olayın ortaya çıkışını özetleyelim. Jon Negroni isimli blogger Cracked.com’da yer alan ‘neden Pixar filmleri kıyameti anlatır‘ isimli videoyu izlerken bütün pixar animasyonlarının bizim dünyamızda geçiyor oluşuna takılır. Hatta bunu bir takıntı haline getirip, araştırmaya başlar. Araştırma sonucunda ortaya bütün Pixar filmlerini kapsayan bir düzen (pattern) çıkar. Bu düzeni doğru sıraya koyduğunda da ‘The Pixar Theory’ adını verdiği bir teori oluşur.

Yazıya devam etmeden önce Jon Negroni’nin orjinal metnini okumak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz. İngilizce metin istemeyenler için burada türkçe bir özetini de yayınladım.

Teori yazarın bile beklediğinden daha fazla etki yaratmış. Hatta Jon biyografi yazısına ‘The Pixar Theory’nin Yazarı’ diye yeni bir titri eklemiş. Açıkçası animasyon ağırlıklı yazan bir blogger olarak kıskanmadım desem yalan olur.

pixar_theory

Gelelim teorinin içeriğine… En genel anlatımla ‘Pixar’ın tüm filmleri aynı dünyada geçiyor ve Brave’den Monsters’a kadar dünyanın yaşadığı değişime tanık oluyoruz’ diyebiliriz. Bu mantıkla bakarsak bir filmde olan bir olay diğer filmin geçtiği yüzyılda etkili olabiliyor. Yazar bunun için filmleri geçtikleri döneme göre kronolojik bir sıraya dizmiş. Ortaçağda başlayan zaman çizgisi 4800 yılına kadar uzuyor.

Pixar Teorisinin Türkçe Özeti

20130801-005755.jpg

Hazırladığım line sayfasında sıraladıklarım çok genel bir özeti oluşturuyor. Teorinin orjinalinde arada çok daha güçlü bağlar var. Dışarıdan genel bir bakışla bütün hikayelerin birbirini takip ediyor olması çok makul gözükmese de Pixar’ın her filmde diğer filmlerine gönderme yapıyor oluşu teoriyi daha da güçlendiriyor. Pixar’ın bu hareketi zaten herkes tarafından biliniyordu. Ancak kimse konuyu bu şekilde değerlendirmemişti. Eğer Pixar’ın film içi göndermelerinden (sürpriz yumutalardan) haberiniz yoksa burada güzel bir derleme var.

20130801-010404.jpg

Pixar teorisinin bombası ise finalinde saklı. Jon, Monsters’taki Boo ile Brave’deki cadının aynı kişi olduğunu düşünüyor. Bunu ise yukarıdaki imajda görülen sürpriz yumurtaya bağlıyor. Cadının atölyesinde bir ahşabın üzerinde kazılı olarak canavar Sulley’in çizimini görüyoruz.

20130801-011028.jpg

Eğer Pixar’ın gerçekten böyle bir kurgusu yoksa bile bu teoriden sonra işler değişebilir. Çünkü bu teori bir çok animasyon severi oldukça heyecanlandırmış durumda. Hatta bir çok kişi Pixar’ın yeni filminin Boo-Cadı hikayesini konu alması gerektiğini düşünüyor.

Şu ana kadar yayınlanan filmlerin zaman akışında: ilk ve son noktasında bir Boo bağı var gibi gözüküyor. Pixar’ın şu an üzerinde çalıştığı ve 2014’te yayınlanacak olan ‘The Good Dinosaur’ filmi şimdiye kadar gördüğümüz zaman akışının dışında, çok daha geçmişte kurgulanacak. Eğer Pixar bu filmin içine bir saniyeliğine bile olsa Sulley ya da cadı imgesi saklarsa teori çok daha gerçekçi bir boyut kazanacak.

pixar_theory580px

Siz bu uçuk teoriyi nasıl buldunuz? Pixar’ın tüm filmlerini aynı zaman çizgisine oturtmak veya Boo-cadı arasında sizce bir bağ kurmak mümkün mü? Yorumlarınızı altta yer alan yorum panelinden paylaşabilirsiniz…

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Author

sanat yönetmeni. reklamcı insanı. animasyon bağımlısı. hah-tv yaratıcısı.

9 comments

 • Şöyle sorayım: teori gerçek olsa ne değişecek olmasa ne değişecek? Ortada bir teori olmasa da tüm Pixar yaratılarını büyük keyifle izledim. Arada filmlere göndermeler varsa da beni asıl ilgilendiren insana ve insanlığa dair alt mesajlardı, bu bana yetti. Dahası Pixar’ın animasyon sanatını taşıdığı düzey de çok önemli. Kendilerine her anlamda teşekkür borçluyuz.

  Reply
  • Teorinin doğru olması durumunu çok gerçekçi bulmasamda firmanın böyle bir teoriye zemin hazırladığı bir gerçek. Pixar filmlerin içine yerleştiği sürpriz yumurtalar ile dikkatli izleyicisine göz kırpıyor, bir çeşit selam veriyor.

   Bunlar dışında ben ne değiştireceğini takılmadan teoriyi çok keyifli ve eğlenceli buldum. Bahsettiğimiz sürpriz yumurtalarla yapılacak en mantıklı kurgu bu olabilir heralde. Bu tarz oyunları seven bir firma olarak ileride yapacağı filmlerde teoriye destek verecek bir iki küçük ipucu bırakırsa biz pixar fanlarına daha eğlenceli izleme keyfi sunar diye düşünüyorum. Alttan alta yıllar sürecek bir oyuna dönüşebilir belki de. Bahsettiğin Pixar etkisine bir de bu tarz bir altyapı eklenirse çok güzel olmaz mı? :)

   Reply
 • Animasyon ağırlıklı yazan bir blogger olan Jon Negroni sadece Pixar’da değil Dreamworks, WaltDisney ve Studio Ghibli (Miyazaki) gibi stüdyolar da işlerin belirli bir metodoloji de yürütüldüğünen bihaber sanırım. Her stüdyonun belirli bir kalıbı var ve bunun dışına çıkmanın marka kimliği ile ters orantılı olabileceği yönünde kendi iç araştırmaları mevcut.

  Farklı senaryolara el atılamaz değil ama belirli bir kalıp üzerinden gittiklerini kendileri zaten biliyorlar onlar için ve gerçekten işin içinde olanlar için sürpriz olmadı!

  Reply
  • Evet bu şirketlerin hepsinin kendine has ‘storytelling’ denilen bir hikaye anlatım tarzları var ve bunun dışına çıkmıyorlar. Özellikle Disney’in esas kadın, esas oğlan, kötü adam-kadın şeması nerdeyse her filmde aynıdır. Ancak bildiğim kadarıyla bu tarz bütün filmleri kapsayan bir olay örgüsü ilk kez kuruluyor.

   Reply
   • Evet bir stüdyonun bu tarz bütün filmlerini ele alan olay örgüsü ilk kez kuruluyor. Jon Negroni bir çok kişi tarafınan bilinen bir gerçeği “makale” haline getirmiş bu da “bir ilk” olması nedeniyle övgüyü hakediyor.

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

26 Flares Twitter 12 Facebook 13 LinkedIn 1 26 Flares ×