Phonebloks

4 Flares Twitter 2 Facebook 1 LinkedIn 1 4 Flares ×

Phonebloks lego benzeri modüllerden oluşan bir akıllı telefon. Phonebloks şu an için sadece bir fikir. İyi bir fikir…

phonebloks

Kullandığımız cep telefonları en fazla 2-3 sene dayanabiliyor. Bunun temel sebebi ise telefonların bu şekilde üretiliyor olması. Dave Hakkens isimli tasarımcı bu konuda Phonebloks adlı projeyi geliştiriyor. Phonebloks sisteminde telefonunuzun sadece eskiyen ya da bozulan parçasını değiştirerek kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Ayrıca telefonun tamamı lego mantığı ile üretildiği için kendinize göre bir planlama yapabiliyorsunuz. Örnek verecek olursak hafızasını küçültüp, kameranıza yer açabiliyorsunuz ya da işlemciniz yavaş geliyorsa bir üst modeliyle değiştirebiliyorsunuz.

Dave bu ilginç proje için bir Thunderclap kampanyası başlatmış. Kickstarter’dan farklı olarak sizden para veya yardım talep etmiyor. Sadece projeyi paylaşmanızı ve kullanmak istediğinizi duyurmanızı istiyor. Planı bunun bir ihtiyaç olarak görülüp yatırımcıların ve teknoloji şirketlerinin telefonu geliştirmesi. Yani aslında bu projeden para kazanma peşinde değil sadece hayata geçmesini istiyor. Hatta phonebloks.com sitesinde hiç bir copyright beklentisi olmadığı belirtmiş. Eğer yapabiliyorsanız telefonu lütfen üretin diyor.

Proje çok fazla ilgi gördü. Devamında bir çok kaynakta mühendislik açısından imkansız olduğu ve ticari anlamda mantıklı olmadığı konuşulmaya başladı. İşin mühendislik tarafına inanmasam da ticari yönü sıkıntılı gözüküyor. Bizleri devamlı yeni tüketime zorlayan büyük yatırımcıların ‘ticari sürdürülebilirlik’ tanımına kesinlikle uymuyor. Tüketimi azaltmaya yönelik bir tüketim ürününün geleceği çok şaibeli. Ama yine de destek verilmesi gereken bir proje. Eğer sizde destek olmak isterseniz sizleri buraya alalım.

Dave_hakkens

phoneblok-concept-smartphone-650x0

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Author

sanat yönetmeni. reklamcı insanı. animasyon bağımlısı. hah-tv yaratıcısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Flares Twitter 2 Facebook 1 LinkedIn 1 4 Flares ×