Personel Yerine Mobil Uygulama

6 Flares Twitter 5 Facebook 1 LinkedIn 0 6 Flares ×

Mobil aplikasyonlar hayatımıza girdiğinden beri uygulama geliştiriciler için bir çok yeni iş olanağı ortaya çıktı. Kendi sektörünü oluşturan bu yeni dönem diğer sektörler için de artık bir maliyet düşürücü bir araç.

‘Robotlar yüzünden hepimiz işsiz kalacağız’ söylemi artık geride kaldı. Evet üretim alanında bir çok kişi yeni teknolojiler yüzünden işinden oldu ama bu hiç bir zaman tüm insanlığı etkileyecek küresel bir problem haline gelmedi. Şimdi ise mobil uygulama çağında yeni bir süreçle karşı karşıyayız. Uygulamalar yüzünden insanlar işsiz kalabilir mi? Hemen cevabı verelim. Bu süreç başladı bile.

Şirketler hazırladıkları mobil uygulamaları ‘tüketicinin hayatını kolaylaştırmak’ için yaptıklarını iddia ediyorlar. Ancak işin başka bir yanı da bu küçük uygulamalar sayesinde büyük bir personel maliyetinden kurtuluyor olmaları. Küçükten büyüğe bir kaç örnekle durumu açıklayalım.

Westfield AVM’leri ABD’deki 47 merkezinde yer alan danışma masalarını kaldırıp yerine insanları mobil uygulamaya yönlendiren birer kartonet koydular. Böylece müşteriler mağazaların yeri gibi bilgiler için danışmaya gitmek yerine kendi telefonlarından yardım alır hale geldiler. Bunun ekstra bir faydası ise Westfield firması insanların cep telefonlarında başka bir deyimle insanların hayatında kendine yeni bir yer edinmiş oldu. Personelin işsiz kalma durumunu bir kenara bırakıp firma açısından duruma bakarsak Westfield reklam ve pazarlama anlamında kendine yepyeni bir alan yarattı ve çalışan maliyetini azaltmış oldu.

westfield_app

Domino’s Pizza geçen sene ABD genelinde sipariş almak için bir uygulama yayınladı. Firma uygulamanın geliştirilmesi için harcanan bütçeyi açıklamasa da son şube toplantısında şirket yetkilileri uygulama ile sipariş başına maliyetin 17 cent’e düştüğünü yatırımcılarla paylaştı.

Jumbo, Şili ve Güney Kore’de yer alan bizdeki Migros gibi bir market zinciri. 2011 yılı içinde hizmet verdiği bölgelerdeki metro istasyonlarının duvarlarına market rafı şeklinde baskı yaparak birer sanal mağazaya dönüştürdüler. Akıllı telefon sahipleri Jumbo uygulaması ile raflardaki QR kodları tarayarak alışveriş yaptılar. Jumbo bu sayede personel masrafı dışında mağaza maliyetini de ortadan kaldırmış oldu.

jumbo_virutal_store

Şikago merkezli First Financial Credit Union (FFCU) bankası, uygulamalarının içine yeni bir bölüm ekleyerek müşterilerinin dokunmatik ekranları üzerinden kredi belgelerini imzalayabilecekleri yeni bir hizmeti tanıttı. Bu sayede müşteriler şubeye gelip sıra beklemek yerine işlemlerini online olarak halledebilecekler. FFCU Ceo’su uygulamanın daha ilk ayında kredi başvuru sayılarının aylık ortalamanın iki katına ulaştığını açıkladı. Mobil aplikasyon etkisiyle personel ihtiyaçlarının azaldığını kabul eden banka bu sebeple hiçbir işten çıkarma olmayacağının altını çizdi. İlerleyen zamanlarda bu alanda çalışan personeli başka pozisyonlara kaydırarak yeni bir iş gücü ortaya çıkarmayı planlıyorlar. Umarız diğer şirketlerde benzer bir stratejiyle hareket ederler.

Örneklerimizin çoğu Amerika kaynaklı oldu, hatta direkt ABD hükümeti de örnek bir uygulama hazırlığında. ‘Save the Citrus’ isimli bir uygulama ile vatandaşların tehlikeli bulduğu turunçgilleri fotoğraflayarak ilgili bakanlığa otomatik olarak bildirmelerini istiyorlar. 40 bin dolara hazırlanan uygulama sayesinde 100’lerce kişilik bir denetleme ekibinin ortaya çıkaracağı iş gücünden daha iyi bir sonuç alacaklarını umuyorlar. Eğer aplikasyon başarılı olursa ‘crowd sourcing’ diye tanımlanan ‘toplum kaynaklı’ iş modeli için iyi bir örnek oluşturacaktır.

Şirketler için akıllıca planlandığında mobil uygulamaların ciddi birer maliyet düşürücü olduğu artık kanıtlanmış bir gerçek. Mobil çağa ayak uydurmak artık bir zorunluluk ve tüm şirketlerin kendilerine uygun bir yöntemle bu işe adım atmaları gerekiyor. Yalnız buradaki sürecin iyi bir planlama gerektirdiğini tekrar hatırlatalım. Bulacağınız yeni iş modeli ne olursa akıllı telefon kullanmayanlar için de bir seçenek barındırıyor olmalı. ‘Tüketici davranışları hiç bir zaman kesin olarak öngörülemez’ mottosuyla tüketiciye farklı seçenekler sunmanız gerektiğini unutmamalısınız.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Author

sanat yönetmeni. reklamcı insanı. animasyon bağımlısı. hah-tv yaratıcısı.

3 comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 Flares Twitter 5 Facebook 1 LinkedIn 0 6 Flares ×