PepsiCo İyi İçerik Kampı – 2

29 Flares Twitter 22 Facebook 7 LinkedIn 0 29 Flares ×

Sıra geldi kampın sunum özetlerini paylaşmaya. Bir önceki yazıda kampın genel hatlarından bahsetmiştik.

Şimdi ise sunum içeriklerine hızlıca göz atacağız.

pepsico_icerik

İsmail H. Polat Sunumu (Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğr. Gör.)

Öncelikle belirtmeliyim ki İsmail Hoca gibi bu konuya eğilmiş bir profesyonelin varlığı, yeni medyanın geleceği anlamında beni umutlandıran gelişmelerden biri. Çünkü akademik ölçekte yeni medyanın ele alınıyor olması tüm bu dijital ekosistemin varlığını daha anlamlı kılıyor.

Polat’a göre ‘Yeni Medya’ kavramı: Yeni dünyadaki bütün bireysel, sosyal, hukuksal vb. dinamikleri inceleyen akademik bir tanım. Hoca ‘Yeni Medya Düzeni’ tanımına özellikle karşı çıkıyor. Sözlerini aynen aktarıyorum: ‘Yeni medya yayın insiyatifinin bireye geçmesiyle oluşan bir kaostur. Yani düzen değil, düzensizliktir.’

Yeni Medya’ya geçişte yaşanan en büyük sorun eski iş modelleriyle çalışma çabasından kaynaklıyor. Yani bir gazete için internet sitesi açmak ya da mobil bir uygulama yapmak sizi bir Yeni Medya unsuru haline getirmiyor. İnternet ve mobil araçlar için yepyeni çalışma modelleri hazırlamak gerekiyor. Güncel yaşamın hızına uygun bir habercilik anlayışı geliştirilmek zorunda. Bu anlamda gelecekte bizi nelerin beklediğini kimse bilmiyor.

Yeni medya’nın iki önemli unsuru olarak keyword planlama – arama motorları için sözcük setleri oluşturma – ve zaman-mekan-kişi özelinde pazarlamaya vurgu yapıyor.

Son olarak her blogger’ın başucu rehberi olarak kullanması gereken bir tavsiye listesi sunuyor bizlere…

ihp_s1

İsmail H. Polat’ın Sunum Dökümanı

[slideshare id=16782791&doc=yenibiriletisimortamyenibirmedya-pepsicoiyiicerikkamp-130226101907-phpapp01]

 

Panel

Moderatör: Haymi Behar (Hürriyet Dijital Reklam Koordinatörü), Alpagut Çilingir (FritoLay Pazarlama Müdürü), İsmail Özdemir (Mobiwan Kurucu Ortağı), Gülenay Börekçi (egoistokur)

• Reklam kampanyaları özelinde konuşacak olursak Türkiye’de sosyal medya ana kampanyanın yan öğesi olarak kullanılıyor. Gazete ve televizyonda yayınlanan reklamların birer versiyonu – banner reklamlar – uyarlanarak Yeni Medya’ya adapte edildiği sanılıyor. Doritos bu anlamda bir ilki gerçekleştirerek sosyal medyayı kampanyanın ana öğesi olarak kullandığı ‘Doritos Akademi’yi gerçekleştirmişti geçtiğimiz sene. Şirket aldığı tepkilerden ve reklamın geri dönüşünden oldukça memnun olduğunu belirtti.

• Bumerang, içerik tabanlı reklamcılığın önemini çok önceden farkettiklerini vurguladı. Bumads üzerinden yaptıkları ilk test reklamını ise yine PepsiCo ile birlikte gerçekleştirmişler. Reklamcılar genelde denenmemiş yöntemleri ölçümleyemediği için tercih etmezken böyle bir denemeye katılmak cesaret isteyen bir iş.

• İsmail Özdemir’in İçerik altın gibidir, çok iyi bir iletkendir. Değeri azalmaz ve sizi güzel gösterir sözü panele damgasını vurdu.

• Dikey içeriğe sahip blogların önlerinde iki seçenek olduğu vurgulandı. Ya içeriğinizi genişletip daha geniş bir kitleye ulaşırsınız ya da özel içerikle ve niş bir kitleyle yolunuza devam edersiniz.

panel

Eda Utku Sunumu (Radikal Blog Editörü)

• ‘Gazeteciler blogger’ları sevmez.’ Evet bunu tahmin ediyorduk ama bir gazeteciden duymak ilginç oldu. Eda Utku bu konuyu ‘deprem’ örneğiyle güzel bir şekilde açıkladı. Deprem olduğunda blogger’lar saniyesinde tweet vb. yöntemlerle bunu paylaşırlar. Gazetede ise ajanstan haberin gelmesini beklersiniz, haberi teyit edersiniz ancak ondan sonra paylaşabilirsiniz. Bu süreçte de blogger’lar yüzünden haber eskimiş olur : ) .

• Bir blog editörü olarak yazıyı okutmak için en önemli başlangıcın sırasıyla başlık, görsel ve spot/ilk paragraf seçiminden ve bu üçlünün uyumundan kaynaklandığını vurguladı.

• Radikal blog’da yazı seçimi yaparken özgün bakış açısı, son 3 dakikalık trafiği ve google analytics uyumuna göre seçiyorlarmış.

edautku

Civilking ve Audiosoup Söyleşisi

Mehmet Kıralı ve Çiller Geçici instagram ile kayda değer bir şöhrete kavuşmuş durumdalar. Örneğin İspanya’dan 16 blogger toplanıp Civilking ile tanışmak için İstanbul’a gelebiliyor ya da Malezya Kültür Bakanlığı ülkenin tanıtımını yapması için Çiller Geçici’yi ülkelerine davet edebiliyor. O derece… Onların hikayesinden öne çıkan noktaları sizlerle paylaşacağım.

• Sanılanın aksine bir anda ünlü olmamışlar. Bu süreç 2 yıl kadar sürmüş.

• İnstagram’ı neredeyse yayınlandığı ilk günden beri kullanıyorlar.

• Audiosoup daha sanatsal bir tavır sergilerken, civilking beğenilmek için fotoğrafları kendi tarzının dışında editlediğini kabul ediyor. Normalde bu derece canlı renkler kullanımından nefret edermiş.

• Civilking’in bir başka ilginç itirafı: ‘Eyfel’i kullanıyorum. Önce fotoğrafı paylaşıyorum. Çok like ve yorum alıyor. Daha sonra geri dönüp siliyorum. Sonuçta dünyanın en turistik objesi…’

• En çok kullandıkları fotoğraf editleme uygulaması ‘snapseed’ imiş.

• Onlara göre instagram’da çok takipçi sahibi olmak şans değil matematik işi. Günün hangi saatinde daha çok interaksiyon alacaklarını biliyorlar. Hatta ‘günün hangi saatinde dünya üzerinde hangi bölge daha aktif’ bunu bile takip ediyorlar. Günde ortalama 5-6 fotoğraf paylaşımı yapıyorlar. Bunun için stoklu çalışıyorlarmış.

• Hashtag’lerin önemini çok sonra farketmişler. Bu konu da çok yüksek trafiği olan örneğin #love gibi etiketlerin anlamsız olduğunu, bu etiket altında yapılan paylaşımların hemen listeden kaybolduklarını vurguladılar. (instagram’a saniyede 8000 fotoğraf ekleniyormuş.)

audiosoup_civilking

• BatesMotelPro Sunumu

Türkiye’de viral denince ilk akla gelen isim olan BatesMotelPro ekibi eğlenceli bir sunum gerçekleştirdi.  Sunumda hem çalışma sistemlerini hem de yaşadıkları sorunları bizlerle paylaştılar.

• ‘Çok profesyonel gözükmesin, biraz amatör dursun, webcam gibi olsun.‘ İşte ekibin en çok sinirini bozan söylem bu. Akıllarda olan viral algısının sadece ucuz prodüksiyon olarak görülmesi tüm reklamverenlerin genel yanılgısı. BMP ısrarla viral reklam işinin düşük bütçelerle yapılamayacağını vurguluyor.

• Viral reklam ile ilgili başka bir yanılsama da her işin virale çevrilme çabası. Her kampanyanın ya da ürünün virale ihtiyacı yoktur. Gereksiz viral kullanımı sonucu ortaya zorlama işler çıkıyor.

• Bu işe ilk başladıklarında çalışmalarını fikir ve prodüksiyon olarak iki aşamalı planlıyorlarmış. Şimdi ise video’nun yayınını da ekstra bir aşama olarak tanımlıyorlar ve buna göre planlama yapıyorlar. Hatta facebook’un gösterim engelini aşmak için projelere ekstra olarak yayınlama bütçesini de bir madde olarak ekliyorlar.

• Facebook video player’ın çok sorunlu olduğu ama youtube videolarının da facebook’ta paylaşımı azalttığı paylaştıkları bilgiler arasında. Facebook’da barındırılan videolar kullanıcılar tarafından daha çok paylaşılıyormuş ama kullanıcılar videoyu HD olarak izlemekten kaçıyorlarmış.

batesmotelpro

Bu konuşmalar dışında Pazar günü gerçekleştirilen bir de Fatih Güner söyleşisi vardı ama ben katılamadım. Twitter’dan takip ettiğim kadarıyla o konuşma da dolu dolu geçmiş…

Bütün bu etkinliği bir de başkalarından dinlemek isterseniz, aşağıdaki linklerde diğer katılımcıların yazılarını bulabilirsiniz.

OMActivities
Kaangoktas
Boomersmag
Rahatyazar
Pazarlamasyon

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Author

sanat yönetmeni. reklamcı insanı. animasyon bağımlısı. hah-tv yaratıcısı.

3 comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

29 Flares Twitter 22 Facebook 7 LinkedIn 0 29 Flares ×