Ne Kadar Hızlı Okuyabilirsiniz?

15 Flares Twitter 6 Facebook 8 LinkedIn 1 15 Flares ×

1200 sayfalık bir kitabı bir günde okumak ister miydiniz? Biliyorum kulağa saçma geliyor ama düşünmesi bile keyifli. Özellikle benim gibi yavaş okuyan biriyseniz birazdan bahsedeceğim teknolojik gelişme eminim sizi de heyecanlandıracak. (Dandik basın bülteni girişi gibi oldu ama bu bir reklam yazısı değil)

Spritz_hizli_okuma_app

Yazıya başlamadan önce kendimi denedim. Dakikada ortalama 160 kelime okuyabiliyorum. Ortalamanın altında olduğumun farkındayım ve bu benim için de oldukça sevimsiz bir durum. Özellikle bir arkadaşınız, önünüze bir dergi uzatıp ‘abi şurayı okusana’ dediğinde sizin okumanızı sıkılarak bekleyen bir insana dönüşüyor hemen. O kadar sevimsiz yani.

Boston merkezli bir start-up şirketi 3 yıldır ‘spritz‘ adını verdikleri bir program üzerinde çalışıyorlarmış. Spritz kullanarak okuma hızınızı dakikada 1.000 kelimeye / 1.000 WPM (Word per Minute) çıkarabileceğinizi iddia ediyorlar. Sistemin nasıl çalıştığını yazının devamında deneyebileceksiniz. Öncesinde sistemin mantığını açıklayalım. Normalde bir metni okurken zamanımızın %20’sini kelimeyi algılamaya, %80’ini ise diğer kelimeye atlamaya harcıyormuşuz. Yani bu yazıyı okurken gözünüzün kelimeler üzerinde gezmesi sizin için büyük zaman kaybı. Peki siz gözünüzle kelimeleri arayacağınıza kelimeler tam baktığınız yerde belirse. İşte sistemin ana mantığı bu kadar basit.

Sadece arada bir püf noktası var. Gözümüzle baktığımız kelimeyi algılamamız için kelimenin ortasına bakmamız yetmiyor. Gözümün kelimenin ORP’sini (Optical Recognition Point) bulması gerekli. Optik merkez her kelimeye göre farklılık göstersede belli bir mantığı var. Matematiksel olarak ortadaki harfin bir solu. Yani 7 harften oluşan bir kelimenin ortadaki harfi 4. harfken, optik merkezi 3. harf oluyor. Örnek verelim:
FELAKET – bu kelimeyi algılamak için ortadaki harfi olan A’ya değil optik merkezi olan L’ye bakmamız gerekiyor. Beynimiz böyle çalışıyor. Zaten önemli olan bunu farkedip lehimize çevirebilmek.

 

word_positioning_hahtv_hizli_okuma

Spritz’de okuma deneyimimizi geliştirmek için bütün kelimelerin ORP’sini çıkartarak önümüze getiriyor. İsterseniz denemeye geçelim. İngilizce olması gözünüzü korkutmasın.

250 WPM

Spritz1_hizli_okuma

 

 

 

Ritmi biraz artırıyoruz. 350 WPM

Spritz2_hizli_okuma

 

 

 

Son deneme. 500 WPM

Spritz3_hizli_okuma

Lütfen bu deneyimle ilgili yorumlarınızı yazının sonunda paylaşın. Ayrıca Spritz‘in web sitenizde detaylı inceleme yapabilirsiniz.

ORP kullanmaya alışmak şaşırtıcı derecede kolay oluyor. 10 sn. gibi bir sürede gözünüz yazıyı takip eder hale geliyor. Bence tek handikapı yazıyı okurken çevrenizde dikkat dağıtıcı hiçbirşey olmaması gerekiyor. Yani normalde kitap okurken yanınızda iki kişi konuşuyor olsa umursamazsınız ama ORP ile okuma pür dikkat gerektiriyor. Belki zamanla buna da alışabiliriz.

Spritz teknolojisi artık kullanılabilir hale gelmiş. Şu an ios ve android uygulamaları üzerinde çalışılıyormuş. Yani yakın zaman içinde telefonumuzdaki Spritz uygulamasına istediğimiz kitapları indirerek kitapları emebileceğiz. Ayrıca web siteleri için de bir Spritz eklentisi hazırlanıyor. Bu sayede örneğin bu blogdaki yazıyı yazının başında yer alan bir butona tıklayarak 2 dakikada okuyabileceksiniz. Umarız yakın zaman içinde duyurusu yapılır…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Author

sanat yönetmeni. reklamcı insanı. animasyon bağımlısı. hah-tv yaratıcısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 Flares Twitter 6 Facebook 8 LinkedIn 1 15 Flares ×