Richard Parker’ı Gerçeğe Dönüştürmek ve Diğer Gerçekler

73 Flares Twitter 53 Facebook 20 vfx%2F&send=false&layout=button_count&width=120&show_faces=false&action=like&colorscheme=light&font&height=21" scrolling="no" frameborder="0" style="border:none; overflow:hidden; width:120px; height:21px;" allowTransparency="true"></iframe>"> LinkedIn 0 73 Flares ×

Pi’nin Yaşamı (Life of Pi) filmi için beklenen Pazar günü gerçekleşti. Ang Lee’nin yönettiği film ‘en iyi görsel efekt’ dahil 4 dalda Oscar sahibi oldu. Yalnız filmin görsel efektlerini üstlenen RHYTM – HUES animasyon şirketinin iflasını açıklamasıyla bu ödüllü sanatçılar kendini bir anda sokakta buldu.

tumblr_hahtv_500

Sinema sektörünü ayakta tutan ve salonların dolup taşmasını sağlayan en büyük etkenlerden biri şüphesiz görsel efektler. Eskiden filme yapaylık kattığı gerekçesiyle kaçınılan vfx işçiliği artık her sinema filmi için vazgeçilmez bir nitelik.

Life of Pi filmi için hazırlanan efektler ise tüm zamanların en gerçekçi 3d işçiliği olarak tanımlanabilir. Animasyon ve görsel efekt alanında gerçekçilik tanımı bu film ile yepyeni bir seviyeye yükseldi. Daha önce biz de kamera arkası görüntüleri burada sizlerle paylaşmıştık. Bu müthiş işçiliğin arkasında ise RHYTHM – HUES şirketi ve kalabalık kadrosu yer alıyor. Milyar dolarlık geri dönüş yapan bu filmin R-H içinde ciddi bir kaynak oluşturduğu biliniyor. Bütün bunlara rağmen geçtiğimiz haftalarda R-H iflasını açıklayarak 300’e yakın çalışanını hiçbir ödeme yapmadan işten çıkardı.

Sektöre katkısı hat safhada olan bu teknik için çalışanların yeteri kadar değer görmediği zaten bilinen bir gerçekti. Büyük projeler için kısıtlı zamanlarda gecesini gündüzüne katarak çalışıp, daha sonra birer sanatçı olarak değilde tekniker gibi görülmeleri her zaman konuşulan bir problem olmuştu.

İflas sonrasında çalışanlar ne yapacağını bilemezken, yine sektörden önemli bir isim olan Scott Ross çığ etkisi yapacak aşağıdaki tweet’i attı.

 

Olaylar bundan sonra hızla gelişti ve ‘Piece of Pi’ adı verilen protesto için facebook üzerinden örgütlenildi. Bu etkinlik etrafında görsel efekt sanatçıları kendi birliklerini kurmak için harekete geçti (VFX Union). Pazar günü de ödül töreni sırasında 500’e yakın sanatçı salon önünde toplanarak eylem yaptılar. (pankartları okumanızı tavsiye ederim)

Foto Galeri (Fotoğraflar: Jeff Heusser)

  • İflas eden şirket R-H'nin logosu
  • Hollywood için artık lağmur ormanları yok!.
  • Çok 'Fazla' Bitkin
  • En azından bugün babamı görebileceğim.
  • Hulk'u inanılmaz yapan biziz. Spider-man'i harika yapan biziz!
  • Hayal edin. Gemisiz Titanic, Hulk'suz Yenilmezler, herşeysiz Avatar...
  • Eğer aktörler, yönetmenler, yazarlar, kameramanlar... birleşiyorsa biz de birleşiriz.
  • Görsel efektsiz bir gün.
  • 3 aydır ilk defa dışarı çıkıyorum. V.F.X.
  • Holywood: kötülerin şehri.
  • VFX soruyor 'bizim payımız nerde?'

png');">

 

Dışarıda protesto gösterisi devam ederken, ödül töreninde ise daha ilginç bir olay gerçekleşti. En iyi görsel efekt ödülünü alırken konuşan filmin görsel efekt süpervizörü Bill Westenhofer konuyu Rhythm – Hues şirketi çalışanlarına getirdiği sırada konuşmasının Jaws film müziğiyle (dalga geçer gibi) kesilerek mikrofonu kapatıldı. Birilerinin bu olayı kapatmak için çabalıyor olması bile işin büyüklüğünün kanıtı diyebiliriz. Bu arada konuyla ilgili olarak Ang Lee üzgün olduğunu belirtmekten başka bir açıklama yapmamış.

Gözüken o ki bu son hareket sektör çalışanlarını daha çok kızdırmış oldu. Şimdi daha hızlı örgütlenip, sendikalaşarak mücadeleye devam etmeleri bekleniyor. Umarız, bu savaş işe yarar ve tüm dünyaya örnek olur.

Edit: Ekleme

vfx_protestoVFX Protestosunu destek vermek isteyenler sosyal medyada yeni bir akım başlattı. Sizde destek vermek isterseniz profil resimlerinizi greenbox yeşiline çevirebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynaklar

Which Way, LA?

Jeff Heusser – Flickr

 

vfx/" layout="button_count" width="450" show_faces="false" share="true">

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Author

sanat yönetmeni. reklamcı insanı. animasyon bağımlısı. hah-tv yaratıcısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

73 Flares Twitter 53 Facebook 20 LinkedIn 0 73 Flares ×