Modern Çocuklar için Akıllı Legobotlar

7 Flares Twitter 7 Facebook 0 LinkedIn 0 7 Flares ×

Malumunuz günümüzde yaşayan çocuklar akıllı telefonların ve tabletlerin olduğu dünyaya doğdular. Bizim için yaratıcılığın karşılığı olan Lego oyuncaklar ise onlar için o kadar da anlamlı değil. Lego’da yeni dünya düzenine ayak uydurarak yepyeni bir seriyle çocukların karşısına çıkıyor.

Aslında mindstorms serisi ilk olarak 1998 yılında ortaya çıktı. Ardından 2006’da ikinci versiyonu piyasa sürülen oyun seti 15. yılında 3. nesil daha akıllı robotlarla piyasaya sürülecek. Bu set öncekilerle kıyaslanamayacak kadar gelişmiş durumda. 10 yaş ve üzeri çocuklar için oynanabilir olduğu belirtilen EV3 kendi üzerindeki kontrol panelinden programlanabilirken daha gelişmiş sonuç almak isteyenler ise sd kartı bilgisayar üzerinden programlayabilecekler. Lego Mindstorms EV3 serisi ayrıca ücretsiz ios ve android uygulamaları üzerinden de yönetilebilecek.

Lansman için net tarih vermeyen firma 2013’ün 2. çeyreğinde 350 dolar fiyat etiketiyle piyasaya sunacağını duyurdu. Türkiye pazarındaki fiyatı hakkında tahmin yürütmek isteyenler için belirtilelim: 2006 üretimi olan 2. nesil set halen 1000tl fiyat etiketiyle satılıyor.

Hazır gelen sette önceden programlanmış 5 model kullanılabilir durumda olacak. Tabi istediğiniz değişiklikleri ya da kendi isteğinize göre yeni modelleri de üretmeniz mümkün olacak.  EV3 setini aldığınızda kutunun içinden 550’den fazla parça çıkacak. Bu setin en önemli parçaları ise 3 adet motor, hareket-renk sensörleri ve üzerinde ekrana sahip olan kontrol paneli olacak. Bahsi geçen renk ve kızılötesi hareket sensörleri ürettiğiniz robotları akıllı kılacak olan özel parçalar. Örneğin kızılötesi hareket sensörü sayesinde robotunuza bir objeyi takip ettirip daha sonra bu hareketi hatırlamasını sağlayabileceksiniz. Ya da karışık renkli objeleri sizin için renklerine göre sıraya dizebilecek.

Foto Galeri

png');">

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Author

sanat yönetmeni. reklamcı insanı. animasyon bağımlısı. hah-tv yaratıcısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 Flares Twitter 7 Facebook 0 LinkedIn 0 7 Flares ×