Lantern: İnsanlığın En Büyük Kütüphanesi

4 Flares Twitter 1 Facebook 1 LinkedIn 2 4 Flares ×

Lantern: İnternet sağlayıcıları, devlet sansürü, şarj problemi olmadan dünya üzerindeki herkese sonsuza dek ücretsiz veri sağlayabilecek bir proje. Çoktan gerekli yatırımı bulmuş ve projeye başlanmış bile…

Lantern projesi insanoğlunun yarattığı en büyük kütüphaneyi kurup, bunu herkes için sansürsüz ve sonsuza dek ulaşılabilir hale getirmeyi amaçlıyor. Temel olarak veriyi direkt uydular aracılığıyla güneş panelleri ile çalışan Lantern cihazına aktarma mantığı üzerine kurulu. Bu sisteme internet’in herkese açık versiyonu olduğunu vurgulamak için ‘outernet’ adını koymuşlar. Bir çok kaynakta ‘gerçek olamayacak kadar güzel bir fikir’ olarak tanımlanan projenin Dünya Bankası tarafından destekleniyor olması bazılarının midesini bulandırsada yine de bizlerde oldukça heyecan yarattı.

Projenin detayları için aşağıdaki videoyu izleyebilir ya da internet sitesine göz atabilirsiniz.

lantern-outernet-free-internet

Bonus olarak açık veri kullanımı hakkında karşılaştığım şu makaleyi de yazıya eklemek istiyorum: Açık veri sağlığa yararlıdır./Anıl Çelik  Dünyada ve Türkiye’de devletlerin ‘open source’ anlayışını hakkında ilginç bilgiler barındırıyor.

Author

sanat yönetmeni. reklamcı insanı. animasyon bağımlısı. hah-tv yaratıcısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Flares Twitter 1 Facebook 1 LinkedIn 2 4 Flares ×