Komşuköy ile Sanal Ortamda Gerçek Tarım

8 Flares Twitter 3 Facebook 5 LinkedIn 0 8 Flares ×

Komsukoy_sanal_tarim_farmville

Doğal ürünlerle beslenmek hem de bu ürünleri kendi yetiştiriyor olmak her metropol insanının hayali. Bugüne kadar imkansız gözüken bu hayal Komşuköy ile artık mümkün!

Komşuköy bugüne kadar 40 milyon insanın oynadığı Farmville oyununu gerçeğe dönüştürüyor. Nasıl oluyor, kısaca özetleyelim. Komsukoy.com adresinden kendinize 20 metre karelik bir tarla kiralıyorsunuz. Oyun ekranından yönettiğiniz tarlanıza istediğiniz ürünleri ekiyorsunuz. Siz ekran başından ekim emirlerini verdikten sonra Komşuköy çiftçileri giderek tarlanızda işlemleri gerçekleştiriyorlar. Bütün işlemlerin nasıl yapıldığını ise tarlalarda bulunan kameralardan 7/24 canlı olarak takip edebiliyorsunuz. Ektiğiniz sebze ve meyvelerin bakım zamanı geldiğinde sistem size uyarı gönderiyor. Sizde yine oyun ekranından bu işlemleri gerçekleştiriyorsunuz. Dilerseniz bakım işlemlerini otomatiğe alma şansınız da var. Ürünleriniz olgunlaştığında ise ister kendinize ister sevdiklerinize gönderim yapılıyor. Komşuköy’ü kullanmak için tarlaların bulunduğu şehirlerde yaşamanıza gerek yok. Tüm Türkiye’ye dağıtım yapıyorlar.

Komşuköy ekibi bu hayali gerçekleştirmek 2 yıldan fazla süredir ar-ge çalışmaları yürütüyorlarmış. Bu süreçte hem ‘gamification’ denilen oyunlaştırma aşamasına kafa yorup en iyi kullanıcı deneyimini yaratmayı amaçlamışlar. Hem de en verimli tarlaları arayarak konusunda deneyimli ziraat mühendisleri ile bu tarlaları daha da verimli hale getirmeye çalışmışlar.

Komşuköy’ün sanal ile gerçeği biraraya getiren ender iyi projelerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Bence yılın internet girişimciliğine aday bir proje.

Şu an web sitesine giderek ön kayıt yaptırabilir ve ilk Komşuköylülerden biri olabilirsiniz. Oyun ekranları ilk tarlalar hazır olduğunda aktive olacak. Komşuköy’de üyelik işlemleri ücretsiz gerçekleşiyor. Tarla kiralamalarında ise tarlanın bulunduğu bölgeye göre aylık 80-120tl arasında fiyatlandırılıyor. İlk online çiftçilerden olmak için acele etmenizde fayda var. Çünkü tarlalar sınırlı sayıda.

Komşuköy’ün bir de Köy Gazetesi adında bir blogu var. Doğal yaşam ve sağlıklı beslenme ile ilgileniyorsanız sık sık güncellenen bu blogu ya da facebook sayfasını takip etmenizde fayda var. Köy Gazetesi ayrıca basılı olarakta yayınlanıyor ve ücretsiz dağıtılıyor.

unnamed

Komşuköy Ekran Görüntüsü:

Komsukoy_ekran_goruntusu

komsukoy_hobi

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Author

sanat yönetmeni. reklamcı insanı. animasyon bağımlısı. hah-tv yaratıcısı.

One comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 Flares Twitter 3 Facebook 5 LinkedIn 0 8 Flares ×