Kılıçoğlu Sineması

27 Flares Twitter 6 Facebook 16 LinkedIn 5 27 Flares ×

Geçen hafta twitter’da aşağıdaki fotoğrafla karşılaştım. Çocukluğumun geçtiği bu harika mekanı görünce karışık duygulara boğuldum diyebilirim. Umarım hala ayaktadır diye düşünüyordum ki çoktan yıkılmış olduğunu öğrendim.

BrFew69IEAA0GPg

Benim için artık hüzün dolu olan bu fotoğraf tahminim 1990 yılında çekilmiş. Aslan Kral’dan Space Jam’e benim için çok önemli olan bir çok filmi burada izledim. Yaşım çok küçükken ailemle ya da kuzenlerimle buraya giderdik. Daha sonraları ise tek başıma yolu bulup gitmeye başlamıştım. O dönemi hatırlıyorum da kendi başına sinemaya gitmek kendimi ne kadar büyük hissettirirdi. Öncesinde Pinoburger‘de ya da Beşkardeşler Pastanesi’nde hamburger yer, sonra sinemaya gider, sonrada eve dönüp heyecanlı heyecanlı filmi anlatırdım. Şehirde kendi kendine dolaşan yetişkin bir bireydim(10-12 yaşlarında).

Kılıçoğlu’nun o zamanlar tek alternatifi Arı Sinemasıydı. Oraya bir kaç kez gittiğimi hatırlıyorum ama Kılıçoğlu kadar değerli olduğunu söyleyemem. Eskişehir’den ayrılmadan öncede en son olarak Matrix’i izlemiştim. Sonrasında neler yaşandı tam bilmiyorum ama Emek sinemasında çocukluğum geçti diyenlerin acısını, kızgınlığını şimdi daha iyi anlayabiliyorum.

Kılıçoğlu sineması 1954 yılında Yüksek Mimar Abidin Mortaş tarafından projelendirilmiş ve 1959 yılında çalışmaya başlamış. Yarım asırlık bu yaşam alanı benim gibi onlarca nesilin anılarıyla dolu. Peki böyle bir yapı neden yıkılmak istenir? Bu soruyu cevaplamaya bile gerek yok hepimiz nedenini biliyoruz.

Kılıçoğlu Köprübaşı’ndan Doktorlar caddesine girdiğinizde hemen solunuzdaki pasajın içindeydi. Ön kapısı Doktorlar Caddesi tarafında yer alan pasajın arka tarafı ise porsuk nehrine yani kordon boyuna çıkardı. Öncesinde bataklık olan porsuk nehri benim bulunduğum dönemde yeni ıslah edilmişti ve sandal gezileri yeni başlamıştı. Şehrin merkezi sayılabilecek konumu sebebiyle bina zaman içinde defalar yıkılmaya çalışılmış. Sonunda şüpheli bir yangında kullanılamaz hale gelip yıkım kararı verilmiş. Resmi olarak açıklanmasada tabi ki AVM yapılacağı tahmin ediliyor.


 

#KilicogluSinemasiYikilmasin

Change.org’da sinemanın yıkılmaması için bir kampanya başlatılmış. Nedense ben kampanya konusunda pek umutlu değilim ama yine de bir umut desteklenmeli diye düşünüyorum. Mekanların ruhunu söküp, ruhsuz büyük taş yığınlarına mahkum olmamak için sizleri de desteğe davet ediyorum.


 

Aşağıdaki fotoğraflarda Kılıçoğlu Sineması’nın farklı zamanlarda çekilmiş hallerini görebilirsiniz. Ayrıca son halini merak ediyorsanız Fatih İnan’ın çektiği fotoğrafları buradan görebilirsiniz.

Kilicoglu_sinemasi_eskisehir_1
Kilicoglu_sinemasi_eskisehir_2
Kilicoglu_sinemasi_eskisehir_3
Kilicoglu_sinemasi_eskisehir_4
Kilicoglu_sinemasi_eskisehir_5
Kilicoglu_sinemasi_eskisehir_6
Kilicoglu_sinemasi_eskisehir_7

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Author

sanat yönetmeni. reklamcı insanı. animasyon bağımlısı. hah-tv yaratıcısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

27 Flares Twitter 6 Facebook 16 LinkedIn 5 27 Flares ×