iOS 7 ve Yeni Arayüz Sıkıntısı

1 Flares Twitter 1 Facebook 0 LinkedIn 0 1 Flares ×

Geçen hafta yeni iOS 7 tanıtım videosunu hevesle izlemeye başladım. Tasarım anlamında radikal bir güncelleme zaten bekleniyordu. Bu güncellemenin ‘flat’ bir tasarıma dönüşmesi de büyük sürpriz olmadı. Ama bir problem vardı. Apple’ın lansman videolarını ağzım açık izlemeye o kadar alışmışım ki en başta adını koyamadım. ‘Ulan bu arayüz olmamış’ diyeceğim dilim varmıyor. Bu hafta oturup detaylı tekrar incelemeye karar verdim.

Arayüzü tasarlayan Apple’ın tasarım bölümü başı Jonathan Ive imiş. Jonathan normalde bir endüstriyel tasarımcı. Yani kullandığımız cihazların hepsinde onun parmağı var ve bu işte başarılı olduğunu kabul etmek lazım. Yalnız nereden estiyse işletim sisteminin arayüzünü de kendi tasarlamaya karar vermiş. Flat tasarımın mantığını yakalayamamış olması bir yana kullandığı degradelerle (renk geçişleri) kendi çapında bir çığır açmış oldu.

iOS 6 vs. iOS 7

  • Lock Screen Lock Screen
png) top left no-repeat;">   png) top left no-repeat;">   png) top left no-repeat;">  

Dostum sen buna flat demişsin ama bu saykodelik çıktı!

Mail, mesaj, pusula ve fotoğraf ekranlarını beğendiğimi söyleyebilirim. Sade ve kullanışlı olmuş. Ekstra olarak kilit ve menü arkaplanlarına parallax özelliği eklenmiş. Bu sayede telefonun ya da tabletin denge merkezi kullanılarak background resmi 3 boyutlu şekilde hareket edecek. Tasarımın genelinde kullanılan Helvetica Light zaten her zaman başımızın üstünde. Ama bunların dışında tuş kilidi, bildirim, airdrop  ve  yeni kontrol ekranında kullanılan zemin için izninizle aman tanrım demek istiyorum. Windows 7’de baskın olarak kullanılan blurlu ve yarı saydam zeminden bir farkı yok. Bu zeminden acilen kurtulmaları lazım. Hem tasarımın bütünlüğünü bozuyor hem de iOS’un özgünlüğüne zarar veriyor.

tumblr_mo8n3vkfbV1svn1xeo1_400

Gelelim ana noktaya: yeni ikonlar. Tasarımın en kritik ve baskın öğeleri olan ikonlardaki renk tercihlerini bir yere koymak mümkün değil. Degradeler ve ikon çizimleri o kadar uçuk kullanılmış ki tek bir konsept etrafında toplandığını söylemek zor. Kenar radius’ları (köşe ovalliği) fazla gelmiş.

Tasarım hakkında ben mi çok abartıyorum acaba derken bir tumblr bloguna rastladım. Anlaşılan tasarım bir tek beni rahatsız etmemiş. Jony Ive Redesign Things adlı blog bir çok kullanıcı tarafından hazırlanan çalışmalarla dolu. Hatta iş gezi parkının kırmızılı kadınına kadar gelmiş.

iOS 7 şu an için sadece developer’lara açık durumda. Önümüzdeki sonbaharda tüm kullanıcılara açılması bekleniyor. Umarım tasarımı bir kez daha gözden geçirirler. Yoksa bu tasarım ile Apple ve Jony çok itibar kaybedecek…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Author

sanat yönetmeni. reklamcı insanı. animasyon bağımlısı. hah-tv yaratıcısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Flares Twitter 1 Facebook 0 LinkedIn 0 1 Flares ×