‘O öyle yaparsa, bu böyle olsun’ Uygulaması

8 Flares Twitter 4 Facebook 3 LinkedIn 1 8 Flares ×

IFTTT (if this then that) yeni keşfettiğim bir uygulama. Bu uygulama sayesinde kendi ihtiyaçlarınıza yönelik aksiyon planları oluşturabiliyorsunuz.

ifthis_then_that

IFTTT aslında 2011’den beri hizmet veren bir web uygulamasıymış. Bu hafta appstore’a düşünce bizimde gündemimize girmiş oldu. Yok ben ‘basic’ kullanıcıyım diyorsanız hiç yaklaşmayın bu uygulamaya. Ama “hayır var olan uygulamalar programlar benim tam istediklerimi yapmıyor. Elimi güçlendirmem lazım’ diyorsanız kesinlikle incelemelisiniz.

Buradan indirebilirsiniz.

Uygulamayı kullanmak için bir uygulamanın bir aksiyonunu seçiyorsunuz ve bu aksiyon gerçekleştiğinde hangi uygulamanın ne yapmasını istediğinize karar veriyorsunuz. Daha da basitleştirmek adına bir kaç örnek verelim. Uygulama da:

• Instagram’da bir resmi beğenirsem bunu telefona kaydet,

• Yarın yağmur yağacaksa bana mail/mesaj at,

• Belirtilen blogda yeni yazı eklendiğinde twitter’da paylaş,

• Her gün şu saatte şu tweeti at,

• Şu kişiden gelen mailleri şu adrese gönder.

• Telefon rehberine eklediklerimi dropbox’a yedekle

gibi sayısız kombinasyon kurabiliyorsunuz. IFTTT şuan için 69 farklı uygulama ile çalışabiliyormuş ki bana sorarsanız yine de çok yetersiz. Uygulama içerisinde oluşturulan bu kombinasyonlara recipe (tarif) deniyor. Kendi oluşturduğunuz tarifleri paylaşabiliyor ya da başkalarının tariflerine erişebiliyorsunuz.

Uygulama için pratik demek çok doğru olmaz çünkü uygulamayı çalıştırdığınızda isteğiniz 5-6 tarifi aktive etmeniz yarım saati bulabiliyor. Ama bir kere istediğiniz özellikleri oluşturduktan sonra telefonunuz/tabletiniz artık kendiliğinden sizin için çalışır oluyor. IFTTT’in ‘put the internet work for you‘ sloganı da buradan geliyor…

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Author

sanat yönetmeni. reklamcı insanı. animasyon bağımlısı. hah-tv yaratıcısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 Flares Twitter 4 Facebook 3 LinkedIn 1 8 Flares ×