HAHtv 3.0

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 LinkedIn 0 0 Flares ×

Bloga başlayalı bir yıl oldu ve ilk günden beri kullandığımız wordpress temasıyla ilgili giderek artan bir sıkıntı silsilesi yaşadık. Tasarım iyi güzel, gözümüz daha yeni alıştı, yeni bir temayı adapte etmesi günler sürer vs. derken boş konuşmayı bırakıp yeni tasarıma geçiş yaptık.

Öncelikle söyleyelim yeni tasarım halen tam olarak adapte edilmiş durumda değil. Sitede 200 yazı yer alıyormuş. Bütün bu yazıları kontrol edip resim video ölçülerini bile güncellemek ciddi bir zaman alacak. O zamana kadar sağda solda kaymalar olabilir. Sabretmenizi rica ediyoruz.

Yazının devamında bu süreçten bahsediyor olacağım. Teknik ıvır zıvır dinlemek istemeyen burada bırakabilir.

hah_oldy

Eski temanın problemleri:

– Sitenin genelinde gittikçe artan bir yavaşlama söz konusuydu.

– Tema uzun süredir güncellenmediği için wordpress iOs uygulamasıyla yönetilemiyordu.

– Ara ara yönetici panelinde anlamsız bir biçimde ‘blog geçersiz bir veri döndürdü’ uyarısı veriyordu.

– Son olarak en can alıcısı: site yayından kalkıyor ve kalıcı bağlantıları yenileyene kadar dönmüyordu.

Bütün bu problemler olurken uzun süre inat edip çözüm bulmaya çalıştım. Bir yerden sonra da vazgeçip bıraktım. Tabi o kadar uğraşıp hazırladığınız yazılar aptal bir kodlama probleminden görünürlüğünü yitirince insanın cidden canı sıkılıyor. Bende yeni bir tema arayışına girdim. Öncelikle bu arayış için kendime belli kriterler belirledim.

hah_ipad

– Eski tasarımda ana sayfayı ilk açtığınız anda ne kadar büyük bir ekran kullanırsanız kullanın sadece bir yazı görebiliyordunuz. Haftada siteye beş yeni yazı eklesemde kullanıcı girdiği ilk anda tek bir yazı görebildiği için blogun ne kadar güncellendiğini anlaması imkansızdı. Şimdi ise 4 yazıyı aynı anda görebiliyorsunuz. Bunun sitede kalma süresini ve dolaşımı artıracağına inanıyorum.

Aslında bu konuda aklımın almadığı bir nokta var. Bir çok sitede yaptığım gözleme göre ana sayfa ne kadar yoğun olursa sitede dolaşım o kadar artıyor. Herkes sadelikten bahsederken yoğun bir sayfa daha çok işe yarıyor gibi görünüyor. Örneğin sosyalmedya.co’nun şu anki ana sayfasında ilk karede 12 toplamda 41 haber başlığı yer alıyor. Bu kadar yoğun bir sayfanın işlevli olmasını pek mantıklı bulmasamda işe yaradığı belli.

Tabi ne olursa olsun HAHtv’yi öyle karışık bir hale getirmeye niyetim yok. Bizde olan ilk ekran da görülen yazıların 1’den dörde çıkmış olmasından ibaret. İşe yarayıp yaramadığını zaman içerisinde göreceğiz…

– WordPress kullanan sitelerin mobile uyumlu hale gelmesi için en yararlı araç şüphesiz WP Touch Pro eklentisi olarak gözüküyor. Ama ne yazık ki bu eklentide Windows 95 tadında sıkıcı bir tasarıma sahip. Bu eklentiyi kullanmak zorunda kalmamak için siteyi daha önce mobil uyumlu hale getirmekten vazgeçmiştim. Şimdi ise yeni responsive tema sayesinde mobilde de pek şukela gözüküyoruz. Bunu da çözmüş olduk.

hah_iphone

– Blog yazıları içinde bol bol görsele yer verdiğim için ve artık bir çok ekranın boyu büyüdüğü için eski tasarımdaki 500 piksellik yazı genişliği açıkçası kesmiyordu. Büyük görsel kullanmak istediğim yazılarda solda yer alan sidebar’ı kaldırarak geçiçi çözümler üretiyordum. Şimdi bu genişliği 600 piksele çıkartarak birazcık da olsa bu sorunuda çözmüş olduk.

Yeni tasarım hakkında ki görüş ve yorumlarınızı bekliyoruz…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Author

sanat yönetmeni. reklamcı insanı. animasyon bağımlısı. hah-tv yaratıcısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 LinkedIn 0 0 Flares ×