Hah-tv 1 Yaşında

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 LinkedIn 0 0 Flares ×

HAHtv’de 1 yıl önce bu hafta yayına başlamışız. Ne yapmaya çalıştık, neler oldu, neler olamadı, neler olacak bu yazıda…

hah2

The Boring Story of HAHtv

Bu site için domain’leri alıp, temalarla boğuştuğum günlerde aklımda olan kesinlikle sitenin şu anki hali değildi. Asıl fikir ‘animasyonlarla gündemi (siyaset, teknoloji, kültür-sanat) takip eden bir web televizyonu’ oluşturmaktı. Bunun için de ciddi hazırlık yaptım. Birkaç farklı format için deneme bölümleri bile hazırladım. Sonra bütün hepsinin bir anda yapılamayacağını anlayınca tek konu seçmeye karar verdim.

Madem bu bir web televizyonu içeriğini webden almalı‘ diye o an akıllıca gelen bir fikirle Haftalık Twitter Gündemi (HTG) videolarını hazırlamaya başladım. Fikir güzel gelmişti çünkü ‘içerik çoktu, eğlenceli işler çıkardı ve ilgi çekerdi’. Siteyi açtıktan bir hafta sonra ilk animasyonu yayınladım. (Aferin bana!) Haftalık bu video için içeriği derlemekte animasyonu yapmakta hayvan gibi zaman alıyordı. Ve ben bir zaman birimi olarak hayvanı öngörememiştim.

Bir başka sorunda yeni açılmış (kimsenin bilmediği) bir site için kendime çok iş çıkarmamdı. Yani ben ne yaparsam yapayım sonuçta kimse görmüyordu. Ama ‘olsundu, istikrarlı devam edersem proje hakettiği yeri bulacaktı’ (orası neresiyse artık). Öyle böyle derken 15 hafta boyunca bu seri devam etti. 3.-4. Haftadan sonra twitter ve facebook ile ziyaretçi sayılarında kıpırdamalar başladı ama bende ne motivasyon ne enerji kaldı. Harcadığım zaman ve çabadan ziyade geri dönüp baktığında ortada elle tutulur bir şey yoktu.

 Net olarak söyleyebilirim ki twitter gündem videoları HAHtv olayındaki en gerzekçe karardı.

HTG dışında bir de Bilgisil serisine başladım. Sadece iki adet Bilgisil hazırlasamda, HTG’nin tam tersi ne harcadığım zamana nede emeğe acıyorum. Aksine iyi bir iş olduğu düşüncesindeyim ve devam etmeyi planlıyorum.

Sonuç olarak animasyon tv’ sevdası bu süreçte ciddi anlamda kör oldu. Ben de (o zamanlar sitenin sadece bir yanında kalan) blogda ara ara bir şeyler paylaşmaya başladım. Bu nadas dönemi 2-3 ay sürdü. Sonrasında yine ani bir kararla siteyi sadece bloga çevirip aktif ve güncel tutmaya başladım. Ve HAHtv şuan gördüğünüz hale dönüştü.

Açıkçası blogun karakterinin oturması biraz zaman aldı. Ancak artık tam istediğim noktaya geldi. Ne tarz içerikler paylaştığı belli olan, yakın olduğu konularda güncel bir haber kaynağı haline dönüşmüş ve hatta bu konularda arşiv niteliği taşıyabilecek bir noktada…

20HAH13

2013’te nelere yoğunlaşmayı planlıyorum?(bu notları daha çok kendim için yazıyorum)

• Öncelikle yukarıda belirttiğim gibi yeni Bilgisil’ler hazırlamalı, en azından 5 yeni bilgisil ile yılı bitirebiliriz.

• Belirli aralıklarla (bu tarz) detaylı makaleler hazırlamak lazım.

Animasyon Setleri‘ne devam edip, zamanla bütün animasyon türlerini barındıran bir arşiv oluşturmalı.

Aplikasyon incelemeleri için daha seçici davranıp, herkesin hakkında birşeyler yazmadığı uygulamaları seçmeli.

Animasyon ve görsel efektlerle ilgili örnekler paylaşırken yapım kısmı hakkında ipuçları vermeli.

İstatistiki Konular

Son çeyrek bilgilerini dikkate alarak istatistikleri derleyecek olursak;

• Sitenin günlük tekil ziyaretçi sayısı ortalaması: 80 kişi

• En kalabalık günde 411 tekil ziyaretçi gelirken en zayıf günde 4 ziyaretçi almışız.

• Trafik kaynakları: 1. Google, 2. Yazarkafe, 3. Twitter, 4. Vimeo, 5. Facebook (Genelde bir çok sitenin en yoğun trafiği Facebook’tan aldığını düşünürsek, Facebook sayfamızı yeterince aktif ve etkileşimli kullanamadığımız ortaya çıkıyor.)

• En çok arama yönlendiren kelimeler: 1. ‘3d kısa film’ 2. ‘hah tv’ 3. ‘subliminal mesaj’ 4. ‘bira dünyayı nasıl kurtardı’ 5. ‘stop motion örnekleri’

• Bize yönlendirilen en ilginç aramalar: ‘yeni porno filmiyle yeni bir çığır açan kadın’ ‘animasyon up daki kahramana benzeyen adam’ ‘gökçe hah hah hah’ ‘türkiyenin en seksi erkeği ali ağaoğlu’ ‘bilgisayar başındaki adam’ ‘wonderbra decoder sütyen’ ‘şekilli salak yazısı’

• Son çeyrekte alexa sıralaması 14 milyondan 3 milyon çizgisine yükselmiş. (aralık olarak iyi bir geçiş gibi dursa da 3 milyon aralığı hiç yeterli değil, daha çok çalışmak lazım)

 

İstatistikler genel anlamda beklentilerimin altında olsada bana devam etmek için gerekli motivasyonu sağlıyor. Bu sebeple ilgi gösteren herkese teşekkürler. Umarım HAHtv’ye devam edebilecek enerjiyi korurum ve her sene bu tarz yılı özetleyen yazılar yazarım…

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Author

sanat yönetmeni. reklamcı insanı. animasyon bağımlısı. hah-tv yaratıcısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 LinkedIn 0 0 Flares ×