Görsel Algının Önemi

7 Flares Twitter 6 Facebook 1 LinkedIn 0 7 Flares ×

Bilgi güçtür, peki bilgi nasıl daha da güçlü olur?

Column Five illüstrasyon, animasyon, ve infografikler üreten bir tasarım şirketi. En aktif oldukları konu ise şüphesiz infografikler. CF hazırlarığı bu videoda infografiğin neden anlamlı olduğunu, bilgiyi görsel olarak sunmanın avantajlarını anlatmış.

Özellikle infografikleri sadece bir trend olarak algılayanlar için infografik mantığının temeline geri dönüyoruz ve baştan alıyoruz. Animasyonda veriyi farklılaştırmak için yapılabilecekler en basit haleriyle anlatılmış. Sadece ‘7’ örneğinde bile görüldüğü gibi renk, büyüklük ya da açı değişiklikleri bile anlaşılırlığı kat kat artırıyor. Bunu aslında sadece infografikler özelinde düşünmek yanlış olur. Çünkü grafik tasarımında temel mantığı budur.

“Grafik tasarım, sadece ‘imaj ya da kimlik yaratma’ yöntemi değildir. Grafik tasarım bir ürünün veya markanın mesajını ‘en doğru’ ve etkili şekilde kitlelere ulaştırmak için kullanılan bir iletişim aracıdır.”

Daha da genele gidecek olursak görsel algı her zaman matematiksel algıdan daha kolay ve daha etkilidir. İşte tüm bu sebeplerden dolayı infografikler elinizdeki verileri paylaşmak için en iyi yöntemlerden biridir. ‘Anlattığınız karşıdakinin anladığı kadardır’ düşüncesiyle olaya bakarsak karşıdakinin anlamasını kolaylaştırmakta her zaman sizin elinizdedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Author

sanat yönetmeni. reklamcı insanı. animasyon bağımlısı. hah-tv yaratıcısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 Flares Twitter 6 Facebook 1 LinkedIn 0 7 Flares ×