Doctor Who – Tüm Jenerikler

5 Flares Twitter 3 Facebook 1 LinkedIn 1 5 Flares ×

Hepimizin merakla beklediği Doctor Who’nun Peter Capaldi’li 8. sezonu nihayet başladı. İlk bir kaç bölümde beklentileri tam karşılamasa da yine de umut verici olduğunu kabul edelim.

doctor_who2014-1

Yeni doktorla beraber dizinin başlangıç jeneriğide yenilendi. Biz de bu bahaneyle şimdiye kadar hazırlanan bütün jeneriklerini derleyip Doctor Who üzerinden sizleri bir zamanda yolculuğa çıkaralım istedik..

1963
İlk jenerik. İngiliz tasarımcı Bernard Lodge tarafından hazırlanmış. Günümüzde ‘Howlaround’ efekti diye anılan teknik burada ortaya cıkmış. Açık mikrofonu hoparlöre yaklaştırdığınızda ortaya çıkan bozuk ses gibi kameranın kendi monitörüne çevrilmesiyle oluşan görüntü bozulması burada bir sanat eserine dönüşmüş. Aslında yapılan bu hareket zamanda yolculukta olduğu gibi bir paradoks oluşturuyor diyebiliriz.

1967
Doktorun ilk rejenerasyonu sonrası yeni jenerik ihtiyacı doğmuş.

1970
Doktor artık renkli. Howlaround efektinin renklendirilmesi ve yeni logo sonucu bu jenerik ortaya çıkmış.

1973
Stanley Kubrick’in 2001’in filmindeki hiperuzay görüntülerinden alınan ilhamla Bernard Lodge jenerik yeniden tasarlar.

1980
80’ler kendini tabiki burada da hissettiriyor.

1982
80’ler jeneriği, yeni doktor…

1984
Ah şu çılgın 80’ler…

1987
Doctor Who jenerikleri için yeni bir dönem. Yine bir ingiliz tasarımcı, Oliver Elmes dümene geçer. Gelsin cgi, gelsin yeni logo… 3D’ler falan….

1996
Bu arada İngiliz, Amerikan ortak yapımı bir prodüksiyon ortaya çıkar. Ama Doctor Who’mu Beko reklamı mı tam bilemedik…

2005-2006
9 yıl sonra bir çok olumsuz tepkiye rağmen Doctor Who (bizim tanıştığımız haliyle) geri döner. Jeneriği Doctor Who’nun bir çok görsel efektini de üstelenen The Mill, 1973-74 dönemini referans alarak yeniden yaratmış. 9 ve 10. doktor aynı jenerikle idare etmek zorunda kalmış…

2010
Tardis’in kontrolünde Matt Smith var. Artık orjinal jeneriği unuttuk sayılır. Sadece zaman girdabında uçan bir tardisimiz var. Bir de yeni logo, epey güzel bi logo hem de…

2012
Bu sefer zaman girdabı yok ama o etkiyi verecek yıldız tozlarımız, nebulalarımız ve patlayan gezegenlerimiz var.Hazırlayan Peter Andersen Studio…

2014
Ve geldik finale. Billy Hanshaw hazırlanan bu jenerik görsel olarak analog bir hissiyat uyandırıyor diyebiliriz. Saat çarkları, eski tip saat kadranlarından oluşan girdaplar, tardis hareket ederken oluşan zaman dalgalanmaları derken ortaya oldukça keskin, net ve kuvvetli bir iş çıkmış.

Kaynak

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Author

sanat yönetmeni. reklamcı insanı. animasyon bağımlısı. hah-tv yaratıcısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 Flares Twitter 3 Facebook 1 LinkedIn 1 5 Flares ×