Disney Animated – İnceleme

4 Flares Twitter 3 Facebook 1 LinkedIn 0 4 Flares ×

Ağustos ayı içerisinde Disney arşiv niteliğinde bir uygulama yayınladı. Disney Animated adlı bu iPad uygulması animasyonun ve Disney’in tarihinden başlayıp günümüz animasyonlarına kadar geniş bir yelpazede bilgi veriyor.

disney_animated_

Uygulama kesinlikle 5 yıldızlık, ancak iki problemi var. Birincisi 1.8 gb gibi devasa bir yer kaplıyor. İkincisi ise 25 tl gibi app store için çok pahalı bir fiyaattan satılıyor. Konu uygulama satın almak olunca 3-5 tl’lik fiyatlar için bile insan cimrilik yapabiliyor. Ancak Disney Animated için paranızın karşılığını alacağınızı söyleyebilirim. Hiç olmazsa Disney’in Tarihi müzesinde günlük bir gezinti yapmış sayabilirsiniz kendinizi.

Bu arada animasyon profesyonellerinin uygulamadan pek bir beklentisi olmasın. Çünkü genel izleyici için kurgulanmış ve eğitici anlamda güçlü bir içerik yok. Sizler için sadece keyifli bir gezi olabilir. Yine de tavsiye ederim.

Disney entertaiment sektörünün yaratıcısı ve bir pazarlama dehası olarak tanımlanır. Buna rağmen bu uygulamanın pazarlamasında resmen sınıfta kalmışlar. Burada izleyebileceğiniz reklam dışında bir tanıtım faaliyeti yapılmamış. Bu reklamda da uygulamayı mı tanıtıyor tableti mi belli değil. Madem Disney yarattığı uygulamayı anlatamıyor biz biraz detay verelim.

Uygulama içerisinde içerik iki bölüme ayrılmış. Üst kısımda yer alan 11 başlık içerisinde animasyon tarihi ve teknikleri hakkında detaylı bilgiler veriliyor. Bu bölümlerin içinde ‘super zoomable’ story boardlar içinde gezebiliyor, 3d karakter maketlerini inceleyebiliyor ve animasyonları katman katman ayırarak izleyebiliyorsunuz.

Altta yer alan bölümde ise size ufak animasyon deneyimleri yaşatıyor ve Disney arşivini sizler sunuyor.

Bouncing ball: animasyonun temeli olarak kabul edilen zıplayan top ile animasyonda devamlılığın nasıl sağlandığını ve her karenin etkisini göre bilirsiniz.

Mood Shifter: Tangled filminden Maximus’un yüz ifadeleri ile oynayabileceğiniz bir araç.

disney_animated_mood_shifter

Workshop: Oyunbozan Ralph’den Vanellope’nin hazırlanan iskelet sistemiyle kendi animasyonunuzu yaratabilirsiniz.

disney_animated_workshop

Color Maps: Disney’in bugüne kadar yayınladığı 52 animasyon filmin yer aldığı bir renk haritası. Oldukça eğlenceli bir araç.

disney_animated_color_maps

Timeline: Disney filmlerinin zaman çizgisi üzerinde detaylı incelemesini yapabileceğiniz bir arşiv.

disney_animated_timeline

Uygulamayı buradan indirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Author

sanat yönetmeni. reklamcı insanı. animasyon bağımlısı. hah-tv yaratıcısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Flares Twitter 3 Facebook 1 LinkedIn 0 4 Flares ×