Coders Are New Rockstars!

8 Flares Twitter 6 Facebook 1 LinkedIn 1 8 Flares ×

Microsoft’tan Bill, twitter’dan Jack, facebook’tan Mark ve Will.i.am bir sosyal sorumluluk projesi için toplandılar.

code-org-programmers

Code.org tarafından organize edilen kodlama eğitimi kampanyası için Yeni Dünya’nın yıldızları bir araya geldiler. Projenin amacı okullarda kodlama eğitimini artırmak ve bilgisayar programcılığının önemine vurgu yapmak.

10 yıl içinde tüm dünyada toplam 1 milyon bilgisayar programcısı açığı doğacağı düşünülüyor. Kampanya genel olarak bu öngörü ile oluşturulmuş. Bahsi geçen kodlama eğitiminin ise bizdeki ilköğretim düzeyinden başlatılması isteniyor. Bizim eğitim sistemimizdeki bilgisayar programcılığına bakınca, üniversite düzeyi eğitimin bile yetersiz olduğu ortada. Sanırım bahsedilen aşamaya gelmeden önce kendi içimizden bir kaç ‘digital rockstar’ çıkarmamız gerekiyor.

Aslında Coders are new rockstars! tanımı çokta yeni bir söylem değil. Ama her geçen gün etkisini artırdığı da bir gerçek. Doğal olarak şimdiki bütün çocukların ve gençlerin hedefi de facebook ve twitter’dan sonraki büyük internet buluşuna imza atmak.

Herkesin aklında, bir kenarda bulunan ‘iyi bir fikirle kolayca köşeyi dönmek‘ düşüncesi yukarıda saydığım isimlerden kaynaklanıyor. Bu yöndeki genel algıda bir fikrin yeterli olduğu yönünde. Ancak Google’ı yaratmak için o ünlü algoritmayı yazacak kadar matematik bilgisine ve bunu hayata geçirecek kadar kodlama bilgisine ihtiyacınız var ya da facebook için bir yayılım stratejisi ve yine kodlama eğitimi gerekli.

Sonuç olarak bu büyük buluşlar ağır kodlama altyapıları olmadan imkansız. Eğer siz de bir sonraki ‘digital rockstar’ olmak istiyorsanız, kodlama işine bir yerden başlamanız gerekiyor. Bu anlattıklarım sizi gaza getirmediyse aşağıdaki videoyu izleyin ve kendinizi eğitmeye başlayın. Yok videodan sonrada gaza gelmediyseniz, siz umutsuz vakasınız.

Author

sanat yönetmeni. reklamcı insanı. animasyon bağımlısı. hah-tv yaratıcısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 Flares Twitter 6 Facebook 1 LinkedIn 1 8 Flares ×