Cinemagram – App İnceleme

2 Flares Twitter 1 Facebook 1 LinkedIn 0 2 Flares ×

İnstagram’ın öncelik ettiği mobil uygulamaların kendi sosyal ağlarını yaratmaları bir çok uygulamaya yol gösterdi. Cinemagram da bu yolda ilerleyen fotoğraf uygulamalarından biri. Cinemagram’ın diğer uygulamalardan en büyük farkı ise gerçek sinemagraflar yaratması.

Sinemagraf: Sinema ve grafik kelimelerinden türemiş bu tanım sinematik tekrarlanan görüntüler ile oluşturuluyor. Temel olarak tek bir açıdan çekilmiş bir görüntünün bir bölümünün hareket ediyor olması o görüntüyü sinemagraf olarak tanımlar.

Uygulama tasarım ve arayüz anlamında neredeyse instagram ile birebir aynı bu sebeple instagram kullanıyorsanız kesinlikle uygulamaya yabancılık çekmeyeceksiniz. Uygulamayı kullanmak oldukça basit. Bir video çekiyorusunuz. Videonun hareketli olmasını istediğiniz yerini elinizle tarayarak işaretliyorsunuz. Daha sonra istediğiniz filtreyi üzerine uygulayarak sinemagrafını paylaşabilirsiniz. Uygulama bu işlemi gerçekleştirmek için ‘animated gif’ dosyaları üretiyor.

İpuçları

  • Kayıt yaparken cihazı mutlaka sabit tutun.
  • 2. aşamada taradığınız bölüm, hareketli olacak kısım, karıştırmayın.
  • Tarama aşamasına geri döndüğünüzde taradığınız alanı kaybedebiliyorsunuz. Bu yüzden dikkatli bir şekilde 1 kere tarama yapın.
  • Pencereler yada benzeri kadraj yaratan objeler siz bir çok fırsat sunabilir.
  • En çok gölge, yansıma ve devamlılık esprileri kullanılıyor. Yaratıcı olmakta fayda var ama yine bu 3 maddeyi denemek lazım.

Uygulama Arayüzü

[vslider name=”cinemagram”]

Örnekler

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Author

sanat yönetmeni. reklamcı insanı. animasyon bağımlısı. hah-tv yaratıcısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Flares Twitter 1 Facebook 1 LinkedIn 0 2 Flares ×