Can Bonomo’dan Animasyon Klip – Özel Haber

75 Flares Twitter 27 Facebook 47 animasyon-klip-ozel-haber%2F&send=false&layout=button_count&width=120&show_faces=false&action=like&colorscheme=light&font&height=21" scrolling="no" frameborder="0" style="border:none; overflow:hidden; width:120px; height:21px;" allowTransparency="true"></iframe>"> LinkedIn 1 75 Flares ×

Can Bonomo’nun son albümünün ikinci klibi ‘iyi ki doğdun’ parçasına çekildi. Stop motion ve çizgi animasyonun birlikte harmanlandığı bir teknikle hazırlanan klibin çekim süreci hakkında detayları yapımcı Göksel Ergene bizimle paylaştı.

can_bonomo_animasyon03

Klip için Can Bonomo ve orkestrası tek tek hamur bebeklerle modellenmiş. Şarkı için fantastik bir dünya tasarlayan animasyon ekibi klipte bir aşk hikayesi anlatıyor. Toplamda 5000’den fazla fotoğraf kullanılan yapımda hiçbir bilgisayar grafiğine yer verilmemiş. Böyle bir emeği ve ortaya çıkan işi gözardı etmek mümkün değil. Biz de bu nefis çalışmayı ve arka planını sizlerle paylaşmak istedik. Kalpazan ekibinden yapımcı Göksel Ergene de bizi kırmayarak sorularımızı yanıtladı.

Sorulara geçmeden önce kısaca Kalpazanı tanıtalım. Kalpazan, 2000 yılında Amerika’da sanatçılar Gökçen Ergene ve Vuk Mitevski tarafından kuruldu. 2012’de Göksel Ergene’nin yapımcı olarak katılımıyla İstanbul stüdyosunu hayata geçiren Kalpazan halen Üsküp ve New York’ta film, animasyon ve sahne projeleri gerçekleştirmekte. Türkiye’deki ilk projeleri Can Bonomo’nun `İyi ki Doğdun` klibi olan ekip; proje için Üsküp stüdyosunda 1 ay aralıksız çalıştı. 2013 yılının ikinci yarısında gerçekleşecek yeni projeleri için İstanbul – Üsküp – New York arasında mekik dokuyan Kalpazan, hazırladıkları canlı sahne gösterisi için İstanbul stüdyolarında çalışmalarına devam ediyor.

İyi ki doğdun’un klibi için neden animasyon tercih edildi? Kalpazan – Can Bonomo birlikteliği nasıl gerçekleşti?

Klip için animasyonun tercih edilmesinde çok da derin bir düşünme aşaması olmadı. Can Bonomo’nun yapımcısı Can Saban zaten Kalpazan’ın İstanbul’a taşınması sürecinden haberdardı ve Kalpazan’ın Türkiye’deki ilk projesini Can Bonomo ile yapması konusunda iki taraf da mütabıktı. Bu bağlamda “Hangi proje?” ve “Bu projeye nasıl yaklaşılmalı?” diye kafa kafaya verip düşündük. “İyi ki doğdun” bu “kafaların” bir ürünü. Bu mutabakatın akabinde kış mevsiminin en sert günlerinde Kalpazan, Üsküp Stüdyosuna kapandı ve “İyi ki doğdun”un senaryosunu yazmaya girişti. “İstanbul müziği”ni düşünüp, şehrin eski fotoğrafları ve şehirde çekilmiş eski filmleri izlerken, şehrin tılsımlarına takılmamak zaten elde değil. Ekibin kafası gidip gelip “kız kulesi efsanelerine” takılıyordu ki, sonunda bu takılma “İyi ki doğdun” la çözüldü.

Klip için ne kadar süre çalıştınız? Kalpazan ekibi proje için nasıl bir iş bölümü gerçekleştirdi?

Çalışmalar, kesintisiz 1 ay sürdü. Setlerin ve kuklaların hazırlanması aşamasında Gökçen Ergene, Vuk Mitevski ve Dejan Gjoshevski stüdyoda çalışırken, Jovanka Strugar Mitevska da kostümleri tasarladı ve dikti. Çizgi animasyonlar da bu aşamada Vuk Mitevski tarafından tamamlandı. Projede 5000’den fazla fotoğraf karesiyle çalışan ekip, montaj ve post prodüksiyon işlemleri için İstanbul stüdyosuna döndü ve izlediğiniz ürün ortaya çıktı.

can_bonomo_animasyon04

Can Bonomo, illüstrasyon gibi görsel sanatlarla da uğraşan çok yönlü bir sanatçı. Onunla çalışmak nasıldı, sürece katkısı ne oldu?

Can Bonomo görsel mevzulara da kafa patlatan bir sanatçı ve ilk fikir olarak onun tasarladığı görsellerden yola çıkmak aklı çelebiliyor. Fakat “İyi ki doğdun”un yapımında Bonomo’nun görsel çalışmalarına bulaşmamak ortak ve bilinçli bir karardı. “Şehrin efsaneleri”nden bahsediyoruz. Yani 3. kişilerin anlatımları, tasarımları üzerine gitmek daha isabetli bir karar olacaktı ki, oldu da.

Son olarak, böyle bir çalışma ortaya çıkarmak nasıl bir duygu?

Tüm bu sürecin sonunda fark yaratan bir sanatçıyla fark yaratan bir iş paylaşmış olmaktan mutluyuz. Müzik kanallarında hepsi birbirinin kopyası birçok klibin arasında “İyi ki doğdun”u izlemenin verdiği keyif de çok tatmin edici. Kalpazan birçok mecrada sanat üretmeye devam eden bir topluluk, ekip 2013’ün ikinci yarısında yeniden izleyiciyle buluşacak. Yeni projeler üzerinde çalışmak üzere İstanbul stüdyosunda çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz.

 

Set Fotoğrafları

Yönetmenler Gökçen Ergene ve Vuk Mitevski

can_bonomo_set1

Kalpazan Üsküp Stüdyosu

can_bonomo_set4

can_bonomo_set3

can_bonomo_set2

Başarılı animasyon için Kalpazan ekibini tebrik ediyor, yeni çalışmalarını dört gözle bekliyoruz. Kalpazan’ın güncel işlerini facebook sayfalarından takip edebilirsiniz.

 

Künye

Söz-Müzik: CAN BONOMO
Düzenleme: Can Saban & Ali Rıza Şahenk
The FatLab & We PLay
Video Hakkında:
Yönetmenler: Vuk Mitevski & Gökçen Ergene
Yapımcı: Göksel Ergene
Prodüksiyon: Kalpazan & Sisters and Brother Mitevski
Set & Animasyon: Vuk Mitevski
Edit & Post: Gökçen Ergene
Set Asistanı: Dejan Gjoshevski
Kostüm: Jovanka Strugar Mitevska

 

 

animasyon-klip-ozel-haber/" layout="button_count" width="450" show_faces="false" share="true">

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Author

sanat yönetmeni. reklamcı insanı. animasyon bağımlısı. hah-tv yaratıcısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

75 Flares Twitter 27 Facebook 47 LinkedIn 1 75 Flares ×