Bilgisil: Subliminal

3 Flares Twitter 2 Facebook 1 LinkedIn 0 3 Flares ×
Daha önce yayınlamış olduğumuz Subliminal Mesaj Bilgisil’ini blog arşivinde yer alması için tekrar sizlerle paylaşıyoruz.

Subliminal mesaj diğer adıyla bilinçaltı mesajları, bir görselin veya objenin içine o an farkedilmemek üzere yerleştirilmiş gizli mesajlardır. Yoğunlukla reklam sektöründe ve propaganda calışmalarında kullanılmıştır. Genellikle 25. kare tekniği diye bilinir ve izleyicinin anlayamayacağı kadar hızlı mesaj gösterimiyle gerçekleşir. Bu teknik ile birey zihninde gördüğünü anlamlandıramaz ancak bilinçaltı mesajı çoktan almıştır. Bu konuda yapılan ilk deney 1957 yılında New jersey’de bir sinemada film arasına yerleştirilen ‘eat a popcorn’ ve ‘drink coca cola’ yazılarıyla gercekleştirilmiştir. Ancak deneyin sonuçları hiçbir zaman güvenilir kabul edilmemiştir. Bu deneyin dışında farklı çalışmalar yapılsa da bu mesajların etkisi hiçbir zaman kesin olarak ölçümlenememiştir.

Video arasına yerleştirilen görüntüler dışında bilinçaltı mesajları basılı ilanlarda da sıklıkla rastlanmaktadır. Tarihte sigara ve içecek firmalarının bu yöntemi yoğun olarak kullandığı bilinmektedir. Walt disney çocuk filmlerinin arasına pornografik görüntü yerleştirmekle birkaç kez suçlanmıştır. Hatta, Hitler’in bu konuda araştırmalar yaptırdığı da tarihi bir gerçektir. Subliminal mesajlar sadece anlık gösterimlerle değil bazen oldukça yavaş bir şekilde de gerçekleşebilmektedir. Holywood filmlerinde yılarca sigara ve içki tüketen karizmatik karaktere karşılık spor yapan ve sağlıklı beslenen karakterler asosyal ve sevilmeyen kişiler olarak kodlanmıştır. Bu uygulamanın sigara tüketimine etkisi resmi olarak kanıtlanamasa da etkilediği yönünde yoğun bir inanış vardır. Bilimsel olarak kabul edilen gerçekler ise film ve tv yayınları arasına yerleştirilen seks içerikli yazıların ya da görüntülerin sizin sadece o an ki dikkatinizi artırmaya yaradığı yönündedir. Yani, sanılanın aksine seks içeriğini gören hiçbir birey koşarak seks yapmaya gitmez. Korku filmlerinde genelikle bulutlara veya gölgelere saklanan kurukafalar ise birazdan gelecek gerilimli sahne için sizleri hazırlamaktan öteye geçemez.

Bütün bu bilgiler ışığında söyleyebiliriz ki: subliminal mesajlar ne korkulacak kadar etkili ne de göz ardı edecek kadar güçsüzdürler.

İçerik ve animasyon: R. Sermet Öner Seslendirme: Büşra Orak

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Author

sanat yönetmeni. reklamcı insanı. animasyon bağımlısı. hah-tv yaratıcısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Flares Twitter 2 Facebook 1 LinkedIn 0 3 Flares ×