Batman The Dark Night Rises – App

4
3 Flares Twitter 2 Facebook 1 LinkedIn 0 3 Flares ×

Evet Batman’i seviyoruz. Evet Cristophar Nolan’ın ‘The Dark Knight’ serisinin hastasıyız. Ve evet bugün ‘The Dark Knight Rises’ın ios oyunuyla karşınızdayız.

batman01-1

Oyun aslında temmuz 2012’de yayınlanmış. İnceleme yazmak için ise artık çok geç görünüyor. Ancak  oyunun hakkını verebilecek detaylı bir incelemeye rastlamadığım için yazmaya karar verdim.

Oyun appstore’da 820mb olarak görünsede inanmayın. Çünkü her nedense diskte 1.4gb yer kaplıyor. Bu şekliyle de indirmek bir hayli zaman alıyor. Oyun girişinde sizi 3 büyük firmanın logoları karşılıyor: Gameloft, Warner Bros ve DC Comics. Gameloft’un mobil oyun pazarındaki hakimiyeti ve deneyimi nedeniyle tercih edildiğini düşünmek yanlış olmayacaktır.

Oyunun açılışı da bölümlerin yüklenişi de oldukça yavaş. Bölüm geçişleri ortalama 30 sn. gibi korkunç bir zaman alıyor. Oyuncuyu bu kadar bekletebilecek ender oyunlardan biri olduğunu kabul etmek lazım.

Hikaye

Öncelikle oyundaki hikaye akışının film ile birebir örtüşmediğini belirtmek lazım. Ancak bunu bir hata olarak görmekte yanlış olacaktır çünkü aynı kurguyla oynanabilir bölüm sayısı oldukça azalacaktı. Oyun Selena’nın parmak izleri satışını takiple başlıyor. Bane ile ilk karşılaşma sahnesi oynanabilir bir bölüm gibi tasarlansa da kesin sonuçtan kaçış yok. Olayların hepsi açık alanlarda geçiyor. Bir kaç depo dışında hiç bir kapalı alan hazırlanmamış. Zenginlerin yargılandığı mahkemelerin bile açık alanda olduğunu söylersek durumun ciddiyetini anlarsınız.

Hikayeyle alakalı herkesin takıldığı bir sorunda olay sıralamasına göre oyunun erken son bulması. Olay akışını tam olarak tamamlayamasa da oyunun toplam oynanabilirlik süresi açısından tatmin edici olduğu kesin. Tahmini bir süre vermek zor olsada oyunun 25-30 saat sürdüğünü söyleyebiliriz.

Oynanabilirlik ve Grafikler

Oyunda dövüş hareketleri tek bir tuşla kontrol ediliyor. Batman 5-6 farklı hareketi var ve bunları ne yazık ki kafasına göre bir sıralamayla uyguluyor. Evet hem yön tuşlarını hem de dövüş hareketlerini aynı anda yönetmek zor olabilirdi. Ancak kullanıcıya da biraz yönlendirme şansı verilmesi fena olmazdı.

Pelerini kullanarak uçmak bir iki uçuştan sonra rahat kavranabiliyor. Motorsiklet kullanımı ise oldukça vasat durumda. Motorsiklet ile düzgün bir araç takibi yapmak neredeyse imkansız. Batman’in yeni oyuncağı Bat’in kullanımı ise  oldukça rahat. Temel olarak bir helikopter gibi tasarlanan araç kullanmadığınız zaman havada aynı noktada asılı kalabiliyor, bu da kullanımını oldukça kolaylaştırıyor.

Oyun içi grafikler iPhone için alışmadığımız kadar detaylı ve başarılı. Bu tarz oyunlarda gezerken rastlanan mekansal bozulmalar neredeyse hiç yok.

Genel bir puanlama yapacak olursak oyuna 5 üzerinden rahatlıkla 4 verilebilir.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Author

sanat yönetmeni. reklamcı insanı. animasyon bağımlısı. hah-tv yaratıcısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Flares Twitter 2 Facebook 1 LinkedIn 0 3 Flares ×