Artırılmış Gerçeklikte Son Durum

5 Flares Twitter 3 Facebook 2 LinkedIn 0 5 Flares ×

Artırılmış gerçeklik son yılların devrimsel gelişmelerinden biri. Özellikle 2012 yılı içerisinde bir çok yeni uygulamayla karşılaştık. Her zaman olduğu gibi reklam ve eğlence sektörü bu yeni teknolojiden en çok faydalanan sektörler oldu. (Tabi bu teknolojinin ilk olarak askeri amaçlarla geliştirildiğini de unutmamak lazım) Mobil cihazların gelişmesi ile daha çok kullanım şansı bulan bu teknoloji gelecekte insanlığı ekranlardan kurtaracak çözüm olabilir.

Artırılmış Gerçeklik = Augmented Reality [AR]

Matrix - Zion Kontrol OdasıAslında hiç bir şey yok ama var gibi de. Etkileşim var, işe de yvarıyor, yalnız gerçekte etkileşim de yok. (tam bir matrix fantezisi yani)

Matrix – Zion Kontrol Odası

Aslında hiç bir şey yok ama var gibi de. Etkileşim var, işe de yarıyor, yalnız gerçekte etkileşim de yok. (tam bir matrix fantezisi yani)

 

Yeni bir teknolojik gelişme hakkında gelecek öngörüleri yaparken dikkatli olmak lazım. Günlük yaşantılarımızda şu an için ihtiyaç duyduğumuz bir şey değil. Ancak bir gün akıllı bir şekilde günlük hayatın bir noktasına adapte edilirse o zaman tam anlamıyla devrimsel gelişme sayılabilir. Belki de gelecekte ‘ay AR yokken ne yapıyormuşuz hahaha‘ kıvamına bile gelebiliriz. O zamana kadar da kullanım ihtimallerini düşünmek özellikle bilim kurgu için güzel bir uğraş olacaktır.

Bu yazıda sanal gerçeklik teknolojisinin geldiği son noktayı örneklerle inceleyip, olasılıklara kafa yoracağız.

• Açık Alan Tanıtım Uygulamaları

Artırılmış gerçeklik denince artık herkesin aklına aşağıdaki benzer uygulamalar geliyor. Bu uygulama Türkiye’de de dünyada da bir çok kez gerçekleştirildi. Evet etkileyici bir gösteri olduğu olduğu kesin. Etkileşimi yüksek, şaşırtıcı bir uygulama ancak bana sorarsanız bu tekniği ‘artırılmış gerçeklik’ diye tanımlamak çok doğru değil.

Çünkü bu uygulamalarda tek yapılan ‘gerçek zamanlı görüntüyle önceden kaydedilmiş görüntüyü üst üste bindirmek’ ve bunu yaparken arada bir operatör bulunması gerekiyor. İşte sihiri bozan da bu operatörün gerekliliği. Yani siz ekranda sizin hareketlerinize otomatik cevap veren bir animasyon olduğunu sanıyorsunuz. Ancak arkada sizin hareketlerinizi takip edip animasyonu size yönlendiren bir kişi bulunuyor. Durum böyle olunca da bunu yüksek bir teknoloji diye tanımlamak çok da doğru olmuyor.

Örnek uygulamalar: National GeographicVestel, Disney,

• Mobil Uygulamalar

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi mobil cihazların gelişimi AR için yepyeni bir alan sunuyor. Ve yukarıdaki operatör problemi de ortadan kalkıyor. Çünkü bu uygulamalar sizinle gerçekten (aracısız) etkileşime geçiyor.

Aşağıda yer alan McDonald’s uygulaması 2013 başında yayınlandı. Mobil cihazınız ile aldığınız ürünü tarıyorsunuz. Uygulama da ‘sizin o an aldığınız’ hamburgerin yapılış öyküsünü, neyin nerede nasıl üretildiğini anlatan bir animasyon sunuyor.

Teknolojik altyapı anlamında oldukça kompleks bir tasarıma sahip olan bu uygulama gelecekte olabileceklerle ilgili iyi bir örnek.

Örnek uygulamalar: Starbucks, Doctor Who – Tardis, Karışık Örnekler

• Saha Uygulamaları

AR teknolojisinin gelişimi için en gerekli olan şey bu teknolojiye ihtiyaç duyulur hale gelmesi. Ve bana sorarsanız ‘saha uygulamaları’ diye nitelendirebileceğimiz belirli bir alan için (avm’ler, okullar veya sergiler gibi) özel olarak tasarlanan çalışmalarla hayatımızın içine dahil olmaları çok daha rahat olacaktır.

Bu alanda halen çok yenilikçi ve gereklilik haline gelebilecek bir örnek olmasa da iyi çalışmalar mevcut.

Örnek uygulamalar: Ford, Kıyafet deneme odası, Mekan tasarımı

• Diğer Uygulamalar

– AR teknolojisinden bahsederken bundan ilk fadalanacak firmalardan birinin IKEA olacak olması tahmin edilebilir bir durum. IKEA 2012 kataloğunu tüm dünyada AR entegre ederek yayınladı. Bunun geri dönüşümü de firma için oldukça başarılı oldu. Buradan izleyebilirsiniz.

– Transformers 2011’de yayınlanan filmi için web üzerinden bu uygulamayı hazırladı. Uygulamanın güzel yanı ekstra bir gerece duymadan insan yüzlerini tanıyabiliyor olması.

– Sony’nin Playstation 3 için hazırladığı Wonderbook çalışması ise etkileşim ve kullanılabilirlik anlamında AR’nin nelere imkan tanıdığına iyi bir örnek.

– Sony’den sonra Microsoft’da Kinect için hazırladığı IllumiRoom projesiyle bu oyuna dahil oldu. IllumiRoom diğer örneklerden farklı olarak bir kaç teknolojiyi bir araya getiriyor. 3 boyutlu alan tarama, projection mapping ve AR’yi birlikte kullanarak kullanıcısına yepyeni bir deneyim sunuyor.

Son olarak AR ile ilgili gelecek öngörülerinin yapıldığı aşağıdaki video ile bu yazıyı bitiriyoruz. Ancak bize göre videonun sunduklarından çok daha fazlasıyla karşılacağız.

 

Bu yazılar ilginizi çekebilir:

• Ultra Artırılmış Sanal Gerçeklik

Yaratıcı ve İnteraktif iPad İlanları

QR Kod Nedir, Nasıl Kullanılır?

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Author

sanat yönetmeni. reklamcı insanı. animasyon bağımlısı. hah-tv yaratıcısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 Flares Twitter 3 Facebook 2 LinkedIn 0 5 Flares ×