Angry Birds Star Wars – İnceleme

9 Flares Twitter 8 Facebook 1 LinkedIn 0 9 Flares ×

Star Wars’un haklarının Lucasfilm’le beraber Disney’e satışından bir ay kadar önce ‘Angry Birds Star Wars’ oyununun çıkacağı duyurulmuştu. Oyun 8 Kasım tarihinde 1.76TL(0.99$) fiyatla Rovio ve LucasArt etiketiyle App Store’da yerini aldı. Oyun içinde Star Wars hayranlarını birçok sürpriz bekliyor.

Oyunu buradan satın alabilirsiniz.

Uygulamanın ‘Star Wars’un telif hakları sebebiyle daha yüksek bir fiyattan çıkması bekleniyordu. Ancak Rovio fiyat politikasını bozmadan uygulamayı bir çok Angry Birds versiyonu gibi 0.99$ etiketiyle kullanıcılara sundu. Bu sebeple uygulamalardaki ‘verilen paraya değer mi’ sorusunu bu app için tartışmaya dahi gerek yok. Ancak ilk iki bölümü bitirdikten sonra (bu arada filmin ilk üçlemesine tamamlamış oluyorsunuz) devam edebilmek için yeni (mavi) bir ışın kılıcı almanız gerekiyor. Oyun bunun içinde ayrıca 3.59 TL bir ödeme istiyor.

Oyun içinde Tatooine, Death Star, Hoth, Path of the Jedi isimli 4 bölüm, ayrıca birde bonus bölüm başlığı yer alıyor. Hoth bölümü şuan için oynanabilir durumda değil. Daha sonra ücretsiz bir güncellemeyle bu bölümü de oynayabileceksiniz. Her bir bölümde 40 sahne yer alıyor. Bonuslar dahil toplam 130 sahne hazırlanmış.

(Güncelleme: Hoth bölümü 29 Kasım 2012 itibariyle yayınlandı. Bu tarih itibariyle oyunu satın alanlar bölümü ücretsiz olarak eklenmiş şekilde görecekler. Daha önce satın alanlar ise yine ücretsiz güncellemeyle bölüme sahip olabilecekler.)

Oyun için Luke Skywalker, R2-D2, Han Solo, Obi-Wan Kenobi, C-3PO, Chewbacca ve Darth Vader karakterlerinin uyarlamaları hazırlanmış. Oyunun en güzel yanı filmin kronolojik sıralamasına göre oyunun kurgulanmış olması. Yani ilk bölümlerde çaylak olan Luke bir kaç bölüm sonra ışın kılıcı kullanabilen bir Jedi haline geliyor. Bölüm aralarında tek kare olarak hazırlanan illüstrasyonlar ile hikayeyi takip edebiliyorsunuz.

Kişisel olarak bu bölüm aralarında kullanılan tek kare illüstrasyonlar yerine minik animasyonlar olmasını beklerdim. Ancak oyun yapımcıları tercihlerini bu yönde kullanmışlar. Bir de bölümü geçemediğiniz de ‘game over’ mesajı veren bir ‘domuz Darth Vader’ var ki evlerden uzak olsun. Domuz homurtusuyla Darth hırıltısı karışımı fena bir şey olmuş. O ses, insanı efsane karakterden soğutmaya yeter gibi geliyor…

Özel güçlerde tabi ki filmin etkisinde hazırlanmış. Luke – ışın kılıcı, Han Solo – ışın tabancası, R2-D2 – elektrik kullanırken Obi-Wan Kenobi güç [the force] kullanıyor. Gücün etkisi diğerlerine göre farkını hissettiriyor. Zamanlamayı doğru ayarlayabilirseniz çok büyük bir alanı bir hareketle yerle bir etmeniz mümkün.

Oynanabilirlik konusunda neredeyse eski Angry Birds’lerden hiçbir farkı yok. Bir tek yer çekimi hareketleri ‘Angry Birds Space’den biraz daha esnek kurgulanmış. Rovio’nun deneyimli ekibi oyun içi gerçekçi fiziği yaratmakta yine bir şaheser yaratmış diyebiliriz.

Ekran Görüntüleri

[vslider name=”absw”]

Uzun Tanıtım Videosu

#angrybirdsstarwars

Bir önceki app incelemesi: Feedly

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Author

sanat yönetmeni. reklamcı insanı. animasyon bağımlısı. hah-tv yaratıcısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 Flares Twitter 8 Facebook 1 LinkedIn 0 9 Flares ×