Amnesty Pens – Kamera Arkası

21 Flares Twitter 3 Facebook 17 LinkedIn 1 21 Flares ×

You, the people, have the power to make this life free and beautiful, to make this life a wonderful adventure.

Amnesty_pens_animation2

Amnesty international’ın 2014’ün ilk aylarında yayınladığı yeni reklam filmini ilk gördüğümüzde heyecanlanmıştık. Sonra yönetmenliğini Onur Şentürk’ün yaptığını duyunca üzerine bir de gururlandık. Şimdi ise olayın kamera arkasını görme şansı bulduk.

Filmde kullanılan dış ses Charlie Caplin’in the great dictator filmindendeki ünlü final konuşmasından alınmış.

Aslında imza kampanyalarından kişisel olarak çok haz etmiyorum. Özellikle change.org türevi organizasyonların insanların gerçek tepkilerini göstermesini engellediğini bile düşünüyorum. Çünkü bu kampanyalara katılanlar ben görevimi yerine getirdim diye düşünüp, eylemci tatmini yaşıyorlar. Başka bir harekete geçme gereği duymuyorlar. Ülkemizde de bu kampanyaların ne kadar dikkate alındığını hepimiz biliyoruz.

Ama bir yandan da Amnesty International’ın bu imza olayı üzerine kurduğu örgütün başarılarını da göz ardı edemeyiz. Zaten bu sebeple imzanın gücüne bu kadar inanıyorlar.

Reklam filmine dönecek olursak pin-art tekniğiyle hazırlanan filmde bütün kurgu kalem uçlarıyla hazırlanmış. Oldukça zor olan cgi işçiliği için önce motion capture teknolojisiyle hareketler kaydedilmiş. Sonrasında ortaya çıkan iskeletler üzerine 3 boyutlu olarak tek tek modellenmiş. Bazı karelerde 500 binden fazla kalem ucu kullanılmış.

Kamera arkasında gözden kaçırılmayacak bir bölümde Onur Şentürk’ün açıklamaları. Yönetmen projeye asıl katılma sebebinin gezi olayları olduğundan bahsediyor ve Ali İsmail Korkmaz’ın ölümünün kendisini ne kadar etkilediğini anlatıyor.

Amnesty_pens_animation4

Amnesty_pens_animation_onur_senturk

Amnesty_pens_animation3

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Author

sanat yönetmeni. reklamcı insanı. animasyon bağımlısı. hah-tv yaratıcısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

21 Flares Twitter 3 Facebook 17 LinkedIn 1 21 Flares ×